Střešní fotovoltaika má v ČR stále STOPku
Ač stát oficiálně instalace střešních solárních elektráren podporuje, není možné je v České republice připojit do sítě. Nikdo nevydal oficiální zákaz, ale rozvodné společnosti přesto připojovat střešní elektrárny odmítají. Dost možná nezákonně.
Vše vychází z dřívejšího „doporučení“ ČEPS. Ten rozvodným společnostem údajně pouze doporučil, tedy nikoliv vysloveně zakázal, aby ani malé fotovoltaické elektrárny s výkonem do 30 kW do sítě nepřipojoval.
Přitom právě tyto malé solární elektrárny jsou tím nejvhodnějším využitím solárních panelů a solární energie vůbec. Malé, decentralizované, umožňující pokrýt spotřebu jedné domácnosti.
Malé střešní elektrárny na rodinných domech nezabírají cennou zemědělskou půdu, nehyzdí krajinu. Využívají plochu a energii, která jinak zůstává nevyužita. Stop pro tyto elektrárny (stejně jako všechny další sluneční elektrárny) však už několik měsíců platí stop stav.
V současné době má Česká republika celkem 1820 MW instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Pouhá tři procenta z toho, tedy asi 54,6 MW, se nachází na střechách. Zbytek jsou obrovské plochy investic do velkých solárních elektráren, které stát „způsobil“, ať už schválně nebo vlastní chybou.
Tito velcí investoři byli v novém roce postiženi 26% daní a dalšími omezeními. Bohužel, stop stav pro připojování nadále trvá jak pro ně, tak pro střešní instalace pro domácnosti.
Státně-korporátní nomenklatura tak brání běžným občanům ve stále zajímavé investici, která může časem přerůst v energetickou soběstačnost.
Fotovoltaická asociace nedoporučuje realizovat velké projekty
Sonnenschiff v Německu vyrábí 4x více energie než spotřebuje
Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) spočítala, že investice do střešní solární elektrárny se i s nově sníženými výkupními tarify může běžné domácnosti vrátit během dvanácti let. Po uplynutí této doby solární elektrárna dalších osm let prodává elektřinu do sítě za garantovanou výkupní cenu.
Fungovat ale bude i po 20 letech, třebaže se sníženou účinností. Ta by však nakonec mohla být kompenzována tím, že výkupní cena na liberalizovaném trhu bude za tu dobu nakonec vyšší, než byla státem garantovaná výkupní dotovaná cena.
Ačkoliv stop stav má v současné době mnoho kritiků, pravdou je, že nikdo nikomu nebrání nainstalovat si na střechu solární panely a provozovat tzv. ostrovní systém, tj. zcela nezávislý na rozvodné síti.
Návratnost investice je tak mnohem delší, na druhou stranu tak člověk a jeho obydlí získá soběstačnost, viz. náš rozhovor s majitelem ostrovního systému.
V nejbližší budoucnosti se navíc počítá s překotným rozvojem možností ukládání vyrobené energie, např. do akumulátorů elektromobilů. Tak by bylo možné využít elektřinu vyrobenou přes den také v noci, kdy je auto zaparkované v garáži.
Rozhovor: zkušenosti s provozem domácí solární elektrárny
Budoucnost je v solární energii, tvrdí Saxo Bank
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
Není taktéž bez zajímavosti, že např. v Německu se cena elektřiny z rozvodné sítě a ceny elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách vyrovná již za tři roky. Právě Německo je evropským premiantem ve využití solární energie, každý rok tam přibudou jednotky gigawattů instalovaného výkonu. Nově se v této oblasti začíná angažovat také Španělsko, Portugalsko, potažmo Itálie.
Zhruba v polovině března má veřejně vystoupit České sdružení regulovaných elektroenergických společností, v němž je zastoupena společnost ČEPS i všechny tři distribuční firmy (E-On, ČEZ, PRE). Očekává se vyjádření právě ke stop stavu instalací střešních solárních systémů.