Solární elektrárny – štědrá podpora v České republice končí
Energetický regulační úřad definitivně schválil nové výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny ze solárních elektráren. Vláda zároveň schválila zvláštní srážkovou daň ve výši 26% na solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a instalovaném výkonu vyšším než 30 kW. Daň bude platit tři roky.
Současně se objevilo aktuální číslo zvící celkového výkonu 11 331 fotovoltaických elektráren instalovaných na území České republiky. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje už 1034 MW, což je o něco více než výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín. Letos se přitom má toto číslo ještě výrazně zvýšit možná i k 1600 MW.
Související články:
» Solární elektrárny v České republice – klubko problémů, nebo velká šance?
Ti, kdo uvedou své solární elektrárny do provozu až od 1.1.2011 si budou muset vystačit s výkupními cenami na úrovni 7,50 Kč/kW (pro elektrárny s výkonem do 30 kW), 5,90 Kč (30-100 kW) nebo 5,50 Kč (nad 100 kW). V dalších letech se pak čeká další snižování výkupních cen. Ti, kteří stihnou spustit své solární elektrárny ještě letos mohou počítat s garantovanou výkupní cenou 12,15 – 12,25 Kč za každou vyrobenou kilowatthodinu, a to po dobu 20 let.
Obrovské zisky z této výroby se však vláda České republiky rozhodla zdanit. Oficiálním důvodem je to, že by díky tomu příští rok neúměrně rostly ceny elektřiny pro koncové spotřebitele (vzhledem k příspěvku na obnovitelné zdroje energie, který je zahrnut v cenách elektřiny). Podle premiéra Nečase dokonce až o 12% pro domácnosti a dokonce 18% pro podniky a firmy.
Související články:
» Výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren výrazně klesnou
Po dobu tří let provozu elektráren tak budou jejich majitelé platit 26 procentní srážkovou daň, a to za elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a s výkonem vyšším než 30 kW. Netýká se to tedy většiny malých střešních solárních elektráren. Zároveň se zavádí darovací daň na emisní povolenky ve výši 32% (původně měly být povolenky rozdělovány zdarma). A navíc se také zvýší poplatek za vynětí půdy z půdního fondu.
Zástupci České fotovoltaické asociace ovšem upozorňují, že panika kolem zvyšování cen elektřiny příští rok může být neopodstatněná. Poplatek za obnovitelné zdroje energie sice poroste, ale zároveň se na burzách významně snižuje cena silové elektřiny. Právě ta z větší části tvoří cenu pro koncového spotřebitele.
re: Anonymní – solární panely v domácnosti obvykle odpovídají solární elektrárně do výkonu 30 kW, bude pro ně tedy platit výkupní sazba 7,50 Kč/kW. Pokud by však domácí (střešní) elektrárna měla vyšší výkon, bude se řídit dle výše uvedených údajů.
V článku není uvedeno jak to bude pro solární panely v domácnosti. Uvažoval jsem o koupi, ale pokud sníží výkupní cenu i pro domácnosti, tak by se mi to nevyplatilo :-(