Průhledné solární panely jsou opět o krok blíže

– nový materiál netušených možností. Jakoby vědci neustále objevovali jeho úžasné nové vlastnosti. Nejnovější zprávy referují o úspěchu badatelů z texaské Rice University, kteří vytvořili průhledné elektrody založené na grafenu. „Grafenové elektrody“ by mohly vylepšit vlastnosti , nebo . 
grafenová elektroda
Obrázek: Rice University

Dosud se v podobných aplikacích používaly průhledné elektrody založené na sloučenině oxidů india a cínu (ITO). Naneštěstí je indium velmi vzácné, a tudíž drahé. Rovněž je křehké, což zvyšuje riziko poškození dotykových displejů při pádu a také vylučuje jeho použití v ohebné elektronice. Ať už jsou to ohebné displeje nebo tenkovrstvé .

To byl jeden z důvodu, proč se vědci pustili do hledání náhrady za materiál ITO. Bádaní bylo nakonec úspěšné. Vytvořili průhlednou a především výrobně velmi levnou elektrodu, která může být s úspěchem aplikovaná na ohebné a transparentní elektronické součástky. Příkladem můžou být právě ohebné a průhledné nebo displeje.

Nová grafenová elektroda se skládá z několika vrstev. Základem je samotný grafen, který je spojen s tenkou kovovou mřížkou. Obě vrstvy pak leží na nosném průhledném a plastickém materiálu.

Grafenový film je stabilní a ekologický šetrný. Roční testy neukázaly jakékoliv negativní působení na . A co více, použití grafenových elektrod přináší významné finanční úspory oproti aplikacím vyžívajícím vzácné indium.

Přestožy testy ukázaly, že vodivost elektrody klesá o 20 – 30 % při častém ohýbaní (50x), materiál se poté stabilizuje a vlastnosti zůstávají neměnné až do hodnot okolo 500 cyklů.

Podle lidí z university z Rice je materiál prakticky připraven pro komerční využití. Možností aplikací je řada. Například ve , či ohebných a průhledných solárních článcích.

Jeden myslel na “Průhledné solární panely jsou opět o krok blíže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *