Zatočte se zbytečnými úniky elektrické energie

Několik článků nazpět jsme si uvedli 10 tipů jak ušetřit elektrickou energii v domácnosti. Jedna z rad popisovala vhodnost vypínat elektrické přístroje zcela ze sítě. A to z důvodu, že i v pohotovostním režimu přístroje spotřebovávají , která může tvořit až 10% celkové spotřeby elektřiny domu či bytu. Řešení je snadné. Vytahovat přístroje ze zásuvky. Člověk je však tvor líný, a neustále vymýšlí věci, které mu ulehčí život. Jako zařízení pro úplné vypnutí elektrických spotřebičů.  

zařízení OnPlug

Jedním z nich je jednoduché a levné zařízení OnPlug, které je jakousi redukcí mezi zásuvkou a přístrojem (či více přístroji).

Princip je velmi prostý. Pokud jsou napojené přístroje používané, proud přes redukci neomezeně teče. Pokud však vypneme, zařízení OnPlug nám pomocí LED signalizuje, že přístroje nejsou používané a my jej pomocí přepínače na redukci můžeme zcela odpojit ze sítě.

Pokročilejším zařízením je přístroj Energenie. Jedná se o konkurenční produkt, který zcela odbourává lidský faktor. Pokud zařízení zjistí, že elektrospotřebiče nejsou používany déle než 30 min, automaticky zcela přeruší dodávku proudu.

zařízení Energenia

Pokud jste“ekologický pedant“ a nechcete nechat běžet elektřinu ani oněch 30 min, je možné si koupit i dálkové ovládaní. Díky tomu je možné přístroje (i hromadně) okamžitě po skončení používaní vypnout.

Propracovanější Energenie je samozřejmě dražší. Na americkém trhu se prodává za přibližně 20 dolarů, zatímco mnohem jednoduší OnPlug pouze za 11 dolarů.

Bohužel ani jedno zařízení není zatím v České republice dostupné – tedy aspoň co je mi známo. Pokud se však porozhlédnete po českých on-line obchodech s elektronikou, dozajista najdete obdobná zařízení, která můžete s úspěchem použít.

2 komentáře: „Zatočte se zbytečnými úniky elektrické energie

 • 18. 2. 2011 (15.52)
  Trvalý odkaz

  Máte pravdu. První zařízení je opravdu jednoduché. Avšak to druhé už je podle mě přeci jen zajímavější.
  Jinak článkem jsem chtěl upozornit na problém spotřeby elektrické energie přístroji v pohotovostním režimu a ukázat možná řešení.

  Reagovat
 • 18. 2. 2011 (11.35)
  Trvalý odkaz

  Tak nevim, ale myslím, že v každém obchoďáku najdeme prodlužováky, či xzásuvky s vypínačem, který je daleko levnější, než zmíněných 11, či dokonce 20 dolarů…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *