Lidské srdce jako zdroj energie pro váš nový iPod

opět zasahují. Zdánlivě neskutečné možnosti se zatím alespoň virtuální zhmotňují před našimi zraky. Vědci z Technologického institutu v Georgii zkoumají nanogenerátory, které by mohly vyrábět elektřinu např. z tlukotu lidského srdce.  
spotřební elektronika Apple iPod Nano

Miniaturní nanogenerátory jsou založeny na vyrobených z oxidu zinečnatého. Ty dokážou vyrábět energii kdykoliv je ohnete nebo roztáhnete.

Vědci z Technologického institutu prezentovali svůj vynález poprvé širší vědecké veřejnosti na Národním setkání a výstavě Americké chemické společnosti. A to díky tomu, že se jim podařilo dosáhnout tisícinásobně vyšší účinnosti než u předchozích verzí.

Vedoucím týmu vědců je Zhong Lin Wang. Ten nový úspěch komentoval: „Tento vývoj je výrazným skokem vpřed směrem k přenosné elektronice, která může být napájena pohyby těla bez použití baterií nebo zásuvky.“

„Naše nanogenerátory změní život v budoucnosti. Jejich potenciál je limitován jen lidskou představivostí,“ doplnil vzletně Wang.

Výkon nanogenerátorů je zhruba takový, že je pět jich dokáže vyrobit 1 mikroampér při 3 voltech. Přitom do jediného lidského vlasu se jich vejde 500. Pokud jich ale dáte dohromady miliony, už je to slušný výkon, který by mohl být využit např. pro nebo .

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *