10 tipů jak uspořit elektrickou energii

Přemýšleli jste někdy o tom, jak ještě více ušetřit ? Kde může být zakopaný pes, kde vám peníze doslova „utíkají oknem“? Přinášíme Vám deset rad, které jsou snadno aplikovatelné a díky kterým můžete srazit spotřebu elektřiny na minimum. Některé možná znáte, ale není na škodu si je připomenout. A kdo ví, třeba objevíte i novou inspiraci.  

Znak dolaru

1. Otevírejte či mrazničku co nejméně. Každé zbytečné otevření znamená vyšší ztráty energie.

2. Vypínejte elektropotřebiče, které to umožňují úplně. Nenechávejte je pouze v pohotovostním režimu. Příkladem jsou , nebo rádia.

3. Víte, že 90 % energie, kterou spotřebuje pračka, jde na vrub ohřevu vody a navíc, že teplou vodu většinou k praní nepotřebujete? Tam kde je to možné, používejte pro praní studenou vodu.

4. Dejte si pozor na přebíjení vašich , a jiných elektronických zařízení. I když je baterie přístroje plně nabitá, tak i poté pokud je připojená k dobíječce spotřebovává elektrickou energii ze sítě.

5. Při mytí nádobí v myčce nepoužívejte horkovzdušné sušení. Stačí trochu pootevřít dvířka a vzduch udělá své.

6. Pořiďte si digitální měřič spotřeby energie. Stačí koupit jeden a postupně jej přepojovat mezi jednotlivými přístroji, jako je lednička, mraznička, pračka, televize, počítač atd. Získáte přehled o tom, jak velkou spotřebu energie mají jednotlivé přístroje a kolik vás jejich provoz stojí.

7. Opravdu máte všude nízkoenergetické šetrné ? Ceny spadly již na minimum. Neváhejte a zbavte se všech klasických žárovek.

8. Prozkoumejte možnosti svého počítače (ale i jiných moderních elektronických zařízení). Pohrajte si s nastavením monitoru či procesoru. Existují programy, díky kterým můžete regulovat spotřebu elektrické energie vašeho počítače.

9. Používáte často varnou konvici? Vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Jedno kafe? Nalijte potřebné množství vody do kávového hrnku a přelijte do varné konvice. Více vody = více energie potřebné k ohřevu.

10. Používáte elektrickou varnou desku? Vždy vařte se zakrytým hrncem. Teplo nutné k ohřevu vody či tak zbytečně neuniká pryč.

Pro všechny své pokusy s úsporou energie můžete použít zmiňovaný měřič elektrické energie. Změřte si spotřebu před úpravou a po úpravě. Tak můžete snadno spočítat, kolik ušetříte elektrické energie.

Přeji šťastný lov a nízký účet za elektřinu.

Yahoo, Nigel´s eco store

9 komentářů: „10 tipů jak uspořit elektrickou energii

 • 26. 6. 2012 (14.41)
  Trvalý odkaz

  č.4 je opravdu blbost.. Nabíjení notebooků, telefonů a další elektroniky je realizováno pomocí spínaných zdrojů, které si berou jen tolik energie kolik potřebujou. V případě že se akumulátor dobije na max, udržovací proud akumulátoru je zanedbatelný a je rozhodně ekologičtější napájet zařízení přes síť, než znehodnocovat zbytečně akumulátor, který má omezenou životnost a jeho ekologická recyklace je dost složitá a nákladná záležitost.

  Reagovat
 • 20. 9. 2011 (20.52)
  Trvalý odkaz

  Číslo 4 je naprostá kravina; nabité, ale stále zapojené zařízení spotřebovává energii nutnou pro provoz. Nabité, ale odpojené zařízení spotřebovává energii přímo z baterie, ale o to dřív se vybije. Nula od nuly pojde a zákon o zachování energie si dál jede tu svou.

  Reagovat
 • 15. 1. 2011 (11.38)
  Trvalý odkaz

  Tak to se obáváte správně. Takových „úletu“ tam bude víc. Ale chápu to. Pokud člověk nemá správné informace a nedívá se na věc komplexně, může se topení elektřinou zdát jako „úlet“.
  Komplexně znamená: pořizovací cena topení, náklady na údržbu (revize), komplikovanost zástavby, stavební úpravy, komfort topení, pokročilá regulace topení… atd.
  Asi jsem to už psal. Ale podrobnější informace o topení elektřinou vám přineseme v jiném článku. Tam se dočtete A i B včetně C a D.

  Reagovat
 • 15. 1. 2011 (0.51)
  Trvalý odkaz

  Obavam sa, aby ten chystany clanok nemal viacero takychto „uletov“.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 15. 1. 2011 (0.50)
  Trvalý odkaz

  Povedal ste A, preco nepoviete aj B? Kolko stoji cena kubiku plynu? Ak prepocet je asi 10,5 kWh na kubik, kolko vas vyjde cena tepla vyrobena plynom? Pomer spotreby za kurenie k ostatnym spotrebicom je tak vyrazny, ze argument vyuzitia nizsej ceny pre ostatne elektrospotrebice je zanedbatelny.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 14. 1. 2011 (22.33)
  Trvalý odkaz

  Pokud topíte elektřinou tak vám dá ČEZ speciální cenu za kWh. Myslím, že to je kolem 2,5 Kč za 1 kWh. Takže nejen, že využíváte levnější elektřinu pro topení, ale výhodnou cenu za elektřinu využíváte i pro elektrospotřebiče.
  Ale jak jsem psal. Chystá se článek kde se touto problematikou budeme zabývat detailněji.

  Reagovat
 • 14. 1. 2011 (21.00)
  Trvalý odkaz

  Pokial ma moje poznatky neklamu, tak aj v Cechach je cena za kWh „tepla“ vyprodukovaného elektrinou až nasobne drahšie ako plynom. Nezda sa mi preto prilis vhodny ten primer s tym setrenim plynom. Sice plyn usetrite, ale o to viac sa vam kruti elektromer.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 14. 1. 2011 (18.16)
  Trvalý odkaz

  Určitě. Ale to už je téma na jiný článek.V brzké době vám přineseme na toto téma samostatný článek.
  Jen podotknu. Pokud topíte elektřinou tak na druhou stranu ušetříte zase za plyn.

  Reagovat
 • 14. 1. 2011 (9.40)
  Trvalý odkaz

  Hlavní je, že se elektřinou topí. Toto je leda jen pro ty, co topí neobnovitelnými zdroji.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *