10 tipů jak uspořit elektrickou energii

Přemýšleli jste někdy o tom, jak ještě více ušetřit ? Kde může být zakopaný pes, kde vám peníze doslova „utíkají oknem“? Přinášíme Vám deset rad, které jsou snadno aplikovatelné a díky kterým můžete srazit spotřebu elektřiny na minimum. Některé možná znáte, ale není na škodu si je připomenout. A kdo ví, třeba objevíte i novou inspiraci.  

Znak dolaru

1. Otevírejte či mrazničku co nejméně. Každé zbytečné otevření znamená vyšší ztráty energie.

2. Vypínejte elektropotřebiče, které to umožňují úplně. Nenechávejte je pouze v pohotovostním režimu. Příkladem jsou , nebo rádia.

3. Víte, že 90 % energie, kterou spotřebuje pračka, jde na vrub ohřevu vody a navíc, že teplou vodu většinou k praní nepotřebujete? Tam kde je to možné, používejte pro praní studenou vodu.

4. Dejte si pozor na přebíjení vašich , a jiných elektronických zařízení. I když je baterie přístroje plně nabitá, tak i poté pokud je připojená k dobíječce spotřebovává elektrickou energii ze sítě.

5. Při mytí nádobí v myčce nepoužívejte horkovzdušné sušení. Stačí trochu pootevřít dvířka a vzduch udělá své.

6. Pořiďte si digitální měřič spotřeby energie. Stačí koupit jeden a postupně jej přepojovat mezi jednotlivými přístroji, jako je lednička, mraznička, pračka, televize, počítač atd. Získáte přehled o tom, jak velkou spotřebu energie mají jednotlivé přístroje a kolik vás jejich provoz stojí.

7. Opravdu máte všude nízkoenergetické šetrné ? Ceny spadly již na minimum. Neváhejte a zbavte se všech klasických žárovek.

8. Prozkoumejte možnosti svého počítače (ale i jiných moderních elektronických zařízení). Pohrajte si s nastavením monitoru či procesoru. Existují programy, díky kterým můžete regulovat spotřebu elektrické energie vašeho počítače.

9. Používáte často varnou konvici? Vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Jedno kafe? Nalijte potřebné množství vody do kávového hrnku a přelijte do varné konvice. Více vody = více energie potřebné k ohřevu.

10. Používáte elektrickou varnou desku? Vždy vařte se zakrytým hrncem. Teplo nutné k ohřevu vody či tak zbytečně neuniká pryč.

Pro všechny své pokusy s úsporou energie můžete použít zmiňovaný měřič elektrické energie. Změřte si spotřebu před úpravou a po úpravě. Tak můžete snadno spočítat, kolik ušetříte elektrické energie.

Přeji šťastný lov a nízký účet za elektřinu.

Yahoo, Nigel´s eco store
Sdílet: