Intel se postará o váš dům

Domácí automatizace se dnes konečně začíná stávat zajímavým tématem. Miniaturizace zařízení, pokles cen, zjednodušené propojení spotřebičů, tohle všechno nahrává systémům, které dokáží elektronicky ovládat vaši domácnost, a to nejen po stránce energetické. Jeden takový připravuje i společnost Intel.  
domácí automatizace Intel - Atom, OLED displej

Intel přesto prezentuje prototyp svého zařízení jako „domácí energetický management“. Jednoduchá malá krabička je vybavena 11″ OLED displejem (podobným, jako používá Sony u své jedinečné OLED televize XEL-1) a procesorem Intel Atom.

Správa domácích spotřebičů probíhá díky jejich bezdrátovému propojení za pomoci sítě Zigbee. Z centrálního kontrolního panelu máte možnost zjistit např. aktuálním teplotu v místnostech, cenu za spotřebovávané energie, zanechávat na něm zprávy, zajistit bezpečností systém, přistupovat k internetu apod.

Zařízení ze všeho nejvíc připomíná přerostlý mobil jako třeba iPhone. Ovládá se dotykem. K dispozici jsou různé aplikace, jako např. pokročilý programovatelný termostat. Tvůrci samozřejmě nezapomněli na to, co udělalo iPhone iPhonem a přidali také App Store – obchod s aplikacemi, díky kterým se může funkčnost zařízení neustále rozšiřovat.

Speciální aplikace „Solar Home“ může např. sloužit k měření výkonu solárních panelů na střeše. Další aplikací lze nahrávat videovzkazy (zařízení má zabudovanou kameru). Snadno můžete např. spotřebu každého spotřebiče v domácnosti.

Jak už bylo řečeno, prozatím se jedná pouze o funkční prototyp, nikoliv hotové zařízení určené k prodeji. K tomu nejspíš povede ještě dlouhá cesta.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *