BOA – plovoucí město pro Vodní svět

Katastrofické scénáře globálního oteplování vyhrožují světovou potopou jako z filmu Vodní svět. Pro případ, že by něco takového skutečně nastalo, jsou v záloze novodobé archy. Jednu takovou navrhnul E. Kevin Schopfer, AIA, RIBA ve spolupráci s firmou Tangram 3DS. Jmenuje se „Boston Arcology“. pokračování…
BOA

Měla by poskytnout bezpečné útočiště asi 15 000 obyvatel poté, co stoupající hladiny moří a oceánů pohltí minimálně pobřežní oblasti. Plovoucí město nabídne hotely, to aby se uprchlíci měli kde ubytovat, kanceláře, aby měli kde pracovat, obchody, aby měli kde nakupovat nezbytné zásoby, a muzea, aby se měli kde vzdělávat o světě před potopou.

BOA

Gigantické plovoucí město má obsahovat co třicet pater také zahrady, které mají v celém architektonického skvostu navodit pocit „sousedství“ a „trvalé udržitelnosti“. Především ty karafiáty!

V celé stavbě nebude třeba využívat automobily, co je doopravdy skvělé. Díky tomu by se z ní měla stát uhlíkově neutrální stavba. Do struktury mají být zapracovány také větrné turbíny a fotovoltaika pro získávání energie, plus zpracování a recyklace užitkové vody.

Co je však na celém projektu BOA nejdůležitější… Skutečnost, že bude schopný získat certifikaci LEED. Ano, ta se ve světě utopeném čtyři metry pod hladinou oceánů doopravdy hodí. Celý projekt by údajně bylo možné postavit během deseti let. Najde se odvážný investor?

zdroj: yankodesign via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “BOA – plovoucí město pro Vodní svět

  • 7. 2. 2010 (18.25)
    Trvalý odkaz

    Radši bych globálnímu oteplování a ničení světa předcházel… vždyť i tak máme smogu ve městech plno

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *