Výdaje spojené s koupí a provozem větráku nebo ventilátoru

Větráky a ventilátory jsou na rozdíl od klimatizací a čističek vzduchu levnější a dají se snadno umístit. Domácí ventilátory rozdělujeme podle typů na stropní, stolní, stojanové, kapesní a podlahové ventilátory. Existují ale i další typy. Více se dozvíte v našem článků.

Stojanový ventilátor. foto: archiv autora
Stojanový ventilátor. foto: archiv autora

Dále se můžeme setkat i s ventilátory 2 v 1(podle nastavení – stolní nebo stojanový), minivěžemi (sloupové větráky na stůl) či ventilátory s klipsnou. Ty se dají připevnit na nábytek nebo speciální tyče. Nejúčinnější, tichý a bezpečný je stropní ventilátor. Jeho koupě je ale trochu nákladnější než ostatní úsporné a cenově dostupné typy větráků.

Stropní ventilátory

Jsou vhodné především tam, kde je požadována velká účinnost. Jejich výhodou je také tichý a bezpečný provoz. Hodí se tedy i do místností určených odpočinku nebo do dětského pokoje. Kromě těchto vlastností je tento typ ventilátoru také velmi výkonný. Podle průměru stropní vrtule může podat vzduchový výkon až do 14 000 m³/hod.

Obvykle mívají pět rychlostních stupňů. Jedinou nevýhodou stropních ventilátorů zůstává jejich vyšší pořizovací cena. Ta se pohybuje v rozmezí od 1500 do 5000 Kč. Nejdražší jsou varianty se svítidlem. Také instalace do stropu místnosti je trošku náročnější. Spotřeba energie stropních ventilátorů bez svítidla se pohybuje okolo 70 W.

Sloupové ventilátory

Jejich velkou výhodou je to, že nezaberou mnoho prostoru a jejich instalace je velmi jednoduchá. Patří mezi nejtišší ventilátory a ty značkové jsou dokonce vybaveny i speciálním nočním režimem pro klidné spaní.

Mají nízkou spotřebu energie, ale oproti ostatním typům ventilátorů také nižší výkon. Spotřeba energie je 45-50 W, vzduchový výkon do 1 000 m³/hod. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 800 až 2000 Kč. Nevýhodou sloupových ventilátorů je proudění vzduchu při zemi.

Stolní a stojanové ventilátory

Jsou oblíbené hlavně kvůli nízké pořizovací ceně a intenzivnímu pocitu ventilace. Při výběru tohoto typu větráku je potřeba dbát na to, jestli bude schopen udržet zvolenou polohu. Levné přístroje bývají nestabilní a problémy nastávají především u těch, které mají průměr vrtule větší než 40 cm. Přitom pro běžný provoz stačí i vrtule o průměru 30 cm.

Značkové větráky mívají efektivní protiskluzové prvky, ale jsou o něco dražší. Pořizovací cena tohoto typu ventilátorů se pohybuje u stolních v rozmezí od 300 do 1000 Kč, u stojanových 500 až 2500 Kč. Spotřeba energie je u stolních 25 – 40 W, u stojanových 50 – 60 W. Vzduchový výkon mají do 5 000 m³/hod.

Podlahové ventilátory

Pracují na podobném principu jako stojanové. Někdy bývají označované jako cirkulátory vzduchu. Hodí se zejména pro potřebu cirkulace vzduchu mezi místnostmi nebo mezi místností a vnějším prostorem. Využívají se především ve větších prostorách. Do domácností nejsou příliš vhodné kvůli vyšší hlučnosti a nekomfortnímu proudění vzduchu. Spotřeba podlahových ventilátorů je 50 W. Pořídit se dá za 700 Kč.

Ventilátory s klipsou

Jsou použitelné kdekoliv. Klipsu lze připevnit vertikálně i horizontálně například na stůl, polici nebo tyč. Jejich provoz je poměrně tichý a ekonomický. Spotřebují maximálně 20W, ale mají malý výkon a jsou většinou vybaveny pouze dvěma rychlostmi. Koupit se dají za 300 až 500 Kč.

Kapesní ventilátory

Díky kapesním rozměrům můžete mít tento ventilátor neustále u sebe. Pomocí šňůrky se dá pověsit na krk a v případě potřeby okamžitě použít. Napájen je pomocí dvou tužkových baterií. Pořizovací cena je okolo 50 Kč.

Alergici by ale měli pořízení ventilátoru zvážit. Jejich velkou nevýhodou je totiž to, že víří prach. I zdraví jedinci by měli být při používání větráků opatrní. Není dobré setrvávat dlouho v jedné poloze přímo v proudu vzduchu z ventilátoru. Vhodnější je nasměrovat ho do volných stěn nebo prostoru.

Při nákupu stojí za pozornost také mřížka, která kryje vrtule. Měla by být dobře zajištěna proti uvolnění. Pokud se v blízkosti ventilátoru budou pohybovat i děti, je lepší zvolit raději menší otvory mřížky kvůli jejich bezpečnosti. Pokud si pořídíte stropní ventilátor, tohle řešit nemusíte. Jeho umístění je samo o sobě bezpečné.

 

2 komentáře: „Výdaje spojené s koupí a provozem větráku nebo ventilátoru

 • 20. 9. 2013 (10.23)
  Trvalý odkaz

  Vzduchový výkon?Co to je? Podle jednotky soudím průtok vzduchu.

  Reagovat
 • 17. 9. 2013 (8.56)
  Trvalý odkaz

  Já je, že větrák a ventilátor je synonymum. Ventilátor převzatý z angličtiny zní ovšem více cool.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *