12. ročník veletrhu MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2017 se bude konat souběžně s veletrhem DŘEVOSTAVBY 2017
Možná se zeptáte, čím by vás tyto každoročně probíhající akce mohly letos překvapit? Co se za rok tak asi může změnit, když víme, že vývoj v oblasti konstrukcí topidel či dřevostaveb neprobíhá ze dne na den?
Přelomné novinky tak ani v jedné oblasti nemůžeme čekat každý měsíc. Nebo snad ano? A proč oba veletrhy vlastně „spojujeme“? To, že se konají ve stejnou dobu, přece není důvod k zobecňování?
Naopak, důvodů je několik. Určitě to není o tom, že jste loni nestihli polovinu pavilonů. Jde především o fakt, že vývoj v těchto dvou sektorech velmi silně ovlivňuje řada vnějších i vnitřních faktorů – legislativních nařízení, předpisů, požadavků.
Na druhé straně přicházejí inovované stavební postupy, nové materiály, konstrukce. Totéž platí i o výrobcích topenářských technologií či nových zdrojů paliv. Vytváří se tak dynamické prostředí vzájemně se posouvajících, doplňujících a spolupracujících oblastí, které rozhodně mají co nabídnout.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Proplaceno již bylo skoro 4500 žádostí o kotlíkové dotace
Topná sezóna je za dveřmi, pravidelnou údržbou ušetříte tisíce
Jak topit úsporně? Tepelná čerpadla šetří peníze i životní prostředí
Příkladem může být blížící se rok 2020, kdy všechny domy v ČR postavené budou muset odpovídat pasivnímu standardu. Jak se s tím vyrovnávají výrobci roubených, skeletové a další typů dřevostaveb, je jistě zajímavá otázka.
Tomuto standartu se musí přizpůsobit i výrobci z různých oborů vytápěcích technologii. Pokud se mají tyto stavební a vytápěcí technologie stát v roce 2020 součástí schvalovacích procesů, musí být známé už dnes.
Jak si v takové pasivní dřevostavbě zapálíte krb či krbová kamna? Pokud nebudete moci snížit dolní hranici výkonu například na 2 kW, tak v domě nevydržíte už po zapálení krbu. Ještě před několika málo léty by se vám ale výrobci těchto spotřebičů vysmáli jako snílkovi.
Dnes už se mnozí z vystavovatelů budou moci pochlubit i vyspělejšími metodami regulace výkonu a práce s přebytečným teplem. Dynamicky se vyvíjí i nabídka tepelných čerpadel. Zvýšená konkurence je důvodem, proč se můžete těšit na zajímavé novinky v oblasti tepelných čerpadel.
Zdokonalují se čerpadla vzduch-vzduch či vzduch-voda, v obou případech je provoz možný i bez realizace vrtů či plošných kolektorů. A co s vyrobeným teplem v energeticky úsporném domě? Teplo vyrobené a „použité“ lze přeměnit na zdroj pro teplo nové.
Na veletrhu moderního vytápění budou zastoupeny i firmy nabízející nejnovější možnosti v oblasti rekuperačních jednotek a systémů pracujících na bázi již vyrobené energie. Tím zásadním co se ale v poslední době velmi rychle mění, je filozofie vytápění. Není důležité mít ten nejsilnější zdroj, ale ten optimální.
Mít možnost vznikající přebytečnou energii někam uložit. Praxe hlavního a záložního zdroje ustupuje tzv. energetické spolupráci. Stále častěji to jsou duální a terciální systémy, které čerpají právě z odlišnosti svých zdrojů ve prospěch vzájemného doplňování.
Jedno polínko může potěšit plamenem, ohřívat prostor teplovzduchem a přebytečné teplo odkládat do zásobníku napojeného na sluneční kolektory a dohřívaného nočním proudem. Inteligentní ventil pak dokáže vybírat mezi jednotlivými zdroji a udržovat tak stálou teplotu.
Právě schopnost spolupráce a interakce jednotlivých systémů navzájem je cesta, na kterou reagují i výrobci dřevostaveb. Výsledkem může být množství různých řešení pro každý individuální projekt.
To zahřeje a stojí za pozornost. Za zvučná jména vystavovatelů nabízející tuzemské i zahraniční špičkové technologie v oblasti vytápění jmenujme alespoň KVS EKODIVIZE a.s., Jaroslav Cankař a syn – ATMOS, ESEL TECHNOLOGIES s.r.o., HAAS+SOHN Rukov, s.r.o., Ptáček – velkoobchod, a s., ABX spol. s.r.o., KRBY KURKA, STIEBEL ELTRON spol. s r.o., IVT s.r.o. organizační složka, Mastertherm s.r.o., ŠTORC TZB s.r.o., REGULUS spol. s r.o., Rosa In. s.r.o., R&B Tsekki s.r.o., Zehnder Group Czech Republic s.r.o., ESBE GmgH, MORAFIS – SEVER, spol.s.r.o., REGULUS spol. s r.o., ELEKTRODESIGN VENTILÁTORY spol. s r.o., NEWAG s.r.o., Reheat s.r.o. a další.