Okna, která šetří energii a přírodu

Žijeme v době, kdy se o ekologii bydlení zajímá čím dál víc lidí. Pasivní, recyklovatelné, úsporné – to jsou jen některé z vlastností, které dnes hledáme u produktů a materiálů, když zařizujeme bydlení, předěláváme dům nebo třeba vybíráme nová okna.

Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění. foto: Inoutic
Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění. foto: Inoutic

Výběr okenních profilů může být z hlediska ekologie celkem věda. Na trhu se nám nabízí celá řada možností a zorientovat se v tom, co se opravdu vyplatí, je čím dál těžší. Spousta firem totiž jde v souladu s aktuálním trendem a chlubí se tím, že „je eko“.

Kdybychom měli celou problematiku shrnout do jedné věty, jde tu především o soupeření tří v současnosti nejpopulárnějších materiálů, ze kterých se okenní profily vyrábí: PVC (plastu), dřeva a hliníku.

Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Pokud na ně pohlížíme optikou ekologie, bude nás zajímat především jejich:

• Ekologičnost výroby
• Recyklovatelnost
• Životnost
• Tepelně-izolační vlastnosti

Jak je to tedy doopravdy?

Výroba klasického dřevěného profilu je samozřejmě ekologičtější než výroba profilu hliníkového. Kamenem úrazu je ovšem to, že dřevěná okna si vyžadují pravidelnou údržbu, aby se zvýšila jejich životnost. Nátěr, který na jinak ekologický profil použijete, může být toxický a tím pádem zatěžující pro životní prostředí.

Abychom vám ušetřili práci, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, ve které si posvítíme na vlastnosti plastových, hliníkových a dřevěných okenních profilů. Jedna hvězdička znamená nejnižší kvalitu a hvězdičky tři zase značí, že tento typ profilu splňuje kritéria nejlépe:

Plastový profil Hliníkový profil Dřevený profil
Tepelná izolace *** * **
Životnost *** ** *
Snadná údržba *** ** *
Ekologičnost ** * ***

Okna z PVC jako ekologická alternativa

U plastových oken záleží především na tom, z jakého plastu jsou vyrobené – někteří výrobci dnes vyrábějí profily z recyklátu, přičemž kvalita profilu zůstává stejná.

Velkou výhodou materiálu PVC, který používá například společnost Inoutic, je jeho 100% recyklovatelnost. Když okno po desetiletích doslouží, veškerý materiál profilu může být zpracován pro další účely.

Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění, což je jejich dalším ekologickým bonusem. V tomto ohledu je rozhodující počet komor, které plastový profil obsahuje.

Komory jsou v okenním profilu umístěny vedle sebe (kvalitní profil jich má 5-6), čímž vytvářejí tzv. přerušovaný tepelný most: vzduch v nich funguje jako spolehlivý izolant.

Uveďme konkrétní příklad – okna z PVC zabrání úniku tepla z domu o 30 až 40 % lépe než dřevěná okna. V běžném třípokojovém bytě vám plastová okna s dvojitým zasklením za 20 let ušetří oproti dřevěným špaletovým oknům téměř milion korun.

Kromě odlehčení rodinného rozpočtu je výhodou také to, že čím méně topíte, tím méně emisí vypouštíte do ovzduší. U zmíněného příkladu byste například za 20 let snížili emise o 76 683 kg.

Moderní okna musí splňovat několik kritérií, abychom je považovali za ekologické. Plastová okna z PVC recyklátu díky dlouhé životnosti, tepelně-izolačním vlastnostem a 100% recyklovatelnosti nechávají své „soupeře“ hliník a dřevo daleko za sebou.

placená inzerce

7 komentářů: „Okna, která šetří energii a přírodu

 • 28. 5. 2024 (12.45)
  Trvalý odkaz

  Okna hrají důležitou roli v úspoře energii, a proto jsem si nechala vyměnit okna. Do podkrovního pokoje dcery jsem pořídila růžové plissé rolety na střešní okna, se kterými si může zatemnit místnost podle svých potřeb. Dcera je s nimi spokojená, že si může regulovat světlo přes den i v noci, takže jí neruší slunce ani noční měsíc.

  Reagovat
 • 26. 9. 2023 (5.13)
  Trvalý odkaz

  Jsem ráda, že jste mi v článku potvrdili, že plastová okna jsou ekologičtější nežli dřevěná. Já jsem si pořídila plastová okna, se kterými jsem velice spokojená. Díky nim jsem ušetřila nemalé finance za vytápění celého domu. Jediné, co jsem musela nedávno řešit bylo nové těsnění vchodových dveří, které bylo potřeba vyměnit.

  Reagovat
 • 24. 12. 2016 (11.18)
  Trvalý odkaz

  Usetrit okny milion za 20let? To je peknej blabol! Leda ze by ta spaletova byla otevrena po celou dobu. Uspora okny 50tis za rok opravdu neni bezne realna!

  Reagovat
 • 12. 12. 2016 (16.34)
  Trvalý odkaz

  Nevím no, my máme okna z PVC od Inouticu nějakých 5 let a vše funguje jak má.

  Reagovat
 • 28. 11. 2016 (15.14)
  Trvalý odkaz

  Rekonstruovali jsme RD a dali PVC okna pred 9 lety. Nejak se mi zda, ze uz nemaji takove tepelne izolacni vlastnosti. Pry ten plyn (argon) casem utece a uz to neni tak dobre.

  Reagovat
 • 28. 11. 2016 (10.26)
  Trvalý odkaz

  PVC se snažím vyhýbat, jak to jde. Vic http://www.veronica.cz/?id=12&i=447 Možná není PVC, jako PVC viz článek zde z roku 2008: http://www.ekobydleni.eu/domy/zdrave-stavby-plastova-okna-bez-olova-a-kadmia nicméně, co v tom PVC je se člověk nedozví a když se tím výrobce nechlubí tak, to asi za moc stát nebude.

  Nevíte někdo… existují okna z ekologištějšího plastu? Existují dřevěná okna, která by izolovala stejně dobře jako ta mnohakomůrková plastová?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *