Okna, která šetří energii a přírodu

Žijeme v době, kdy se o ekologii bydlení zajímá čím dál víc lidí. Pasivní, recyklovatelné, úsporné – to jsou jen některé z vlastností, které dnes hledáme u produktů a materiálů, když zařizujeme bydlení, předěláváme dům nebo třeba vybíráme nová okna.

Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění. foto: Inoutic
Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění. foto: Inoutic

Výběr okenních profilů může být z hlediska ekologie celkem věda. Na trhu se nám nabízí celá řada možností a zorientovat se v tom, co se opravdu vyplatí, je čím dál těžší. Spousta firem totiž jde v souladu s aktuálním trendem a chlubí se tím, že „je eko“.

Kdybychom měli celou problematiku shrnout do jedné věty, jde tu především o soupeření tří v současnosti nejpopulárnějších materiálů, ze kterých se okenní profily vyrábí: PVC (plastu), dřeva a hliníku.

Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Pokud na ně pohlížíme optikou ekologie, bude nás zajímat především jejich:

• Ekologičnost výroby
• Recyklovatelnost
• Životnost
• Tepelně-izolační vlastnosti

Jak je to tedy doopravdy?

Výroba klasického dřevěného profilu je samozřejmě ekologičtější než výroba profilu hliníkového. Kamenem úrazu je ovšem to, že dřevěná okna si vyžadují pravidelnou údržbu, aby se zvýšila jejich životnost. Nátěr, který na jinak ekologický profil použijete, může být toxický a tím pádem zatěžující pro životní prostředí.

Abychom vám ušetřili práci, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, ve které si posvítíme na vlastnosti plastových, hliníkových a dřevěných okenních profilů. Jedna hvězdička znamená nejnižší kvalitu a hvězdičky tři zase značí, že tento typ profilu splňuje kritéria nejlépe:

Plastový profil Hliníkový profil Dřevený profil
Tepelná izolace *** * **
Životnost *** ** *
Snadná údržba *** ** *
Ekologičnost ** * ***

Okna z PVC jako ekologická alternativa

U plastových oken záleží především na tom, z jakého plastu jsou vyrobené – někteří výrobci dnes vyrábějí profily z recyklátu, přičemž kvalita profilu zůstává stejná.

Velkou výhodou materiálu PVC, který používá například společnost Inoutic, je jeho 100% recyklovatelnost. Když okno po desetiletích doslouží, veškerý materiál profilu může být zpracován pro další účely.

Okna z PVC výborně těsní a za několik let dokážou svému majiteli ušetřit značnou částku na výdajích na vytápění, což je jejich dalším ekologickým bonusem. V tomto ohledu je rozhodující počet komor, které plastový profil obsahuje.

Komory jsou v okenním profilu umístěny vedle sebe (kvalitní profil jich má 5-6), čímž vytvářejí tzv. přerušovaný tepelný most: vzduch v nich funguje jako spolehlivý izolant.

Uveďme konkrétní příklad – okna z PVC zabrání úniku tepla z domu o 30 až 40 % lépe než dřevěná okna. V běžném třípokojovém bytě vám plastová okna s dvojitým zasklením za 20 let ušetří oproti dřevěným špaletovým oknům téměř milion korun.

Kromě odlehčení rodinného rozpočtu je výhodou také to, že čím méně topíte, tím méně emisí vypouštíte do ovzduší. U zmíněného příkladu byste například za 20 let snížili emise o 76 683 kg.

Moderní okna musí splňovat několik kritérií, abychom je považovali za ekologické. Plastová okna z PVC recyklátu díky dlouhé životnosti, tepelně-izolačním vlastnostem a 100% recyklovatelnosti nechávají své „soupeře“ hliník a dřevo daleko za sebou.

placená inzerce
Sdílet: