SunGuard PVGU – sklo a solární elektrárna zároveň

Společnosti Guardian a Pythagoras Solar navázaly v letošním roce spolupráci, na základě které bylo vyvinuto sklo Guardian SunGuard PVGU. Jde o jediné izolační sklo ve stavebnictví, které plní tři funkce současně: vyrábí elektřinu, vysoce efektivně využívá solární energii a současně slouží jako architektonický prvek.

Skleněné metropole České republiky i celého světa by se brzy mohly stát zas o špetku soběstačnější a šetrnější. foto: Guardian
Skleněné metropole České republiky i celého světa by se brzy mohly stát zas o špetku soběstačnější a šetrnější. foto: Guardian

Sklo SunGuard PVGU, vybavené fotovoltaickým systémem Pythagoras, kombinuje osvědčené izolační sklo firmy Guardian s pokročilou fotovoltaickou technologií od firmy Pythagoras Solar.

Tento výrobek přináší novou úroveň flexibilního a funkčního designu a umožňuje stavět hospodárné, esteticky přitažlivé a ekologicky šetrné budovy. 

O krok blíže k energeticky soběstačným budovám
Sklo SunGuard PVGU usnadní práci architektům i vlastníkům budov, kteří hledají řešení, jak docílit energetické soběstačnosti.

Nový výrobek propouští do interiéru difuzní světlo, dosahuje vyšší energetické účinnosti a vyrábí elektřinu na fasádě budovy, což pomáhá stavebním projektům splňovat nové ekologické a energetické standardy.

Projekty, které počítají s výrobou elektřiny ze slunce, mohou navíc získat významné daňové úlevy.
 
Princip fungování
Izolační sklo PVGU je tvořeno dvěma tabulemi skla, mezi nimiž je vzduchová mezera. Uvnitř této mezery se nachází optika a fotovoltaické články. Optika zajišťuje přísun dopadajícího světla na fotovoltaické články a to přesně podle posunu slunce na obloze.

Sklo s fotovoltaickým systémem SunGuard PVGU umožňuje architektům pracovat se solární energií zcela novým způsobem, foto: Guardian
Sklo s fotovoltaickým systémem SunGuard PVGU umožňuje architektům pracovat se solární energií zcela novým způsobem, foto: Guardian

U většiny oken směřujících na jih dosahuje nejnižší bod, kterým slunce putuje na obloze, o cca 25° více, než je obvyklý úhel světla procházejícího okny.

Veškeré světlo, které dopadá pod větším sklonem, než je uvedený úhel, je přesměrováno na fotovoltaické články a světlo dopadající pod menším sklonem (difuzní světlo) vstupuje do budovy.

Tím, že se světlo přesměruje na fotovoltaické články, které z něj vyrobí elektřinu, zajišťuje sklo PVGU i vysoce účinné stínění.

 
Parametry skla SunGuard PVGU

Vnější tabule skla – sklo s nízkým obsahem železa o tloušťce 6 mm
Vnitřní tabule skla – čiré sklo SN 68 (povrch č. 3)
Koeficient tepelné propustnosti [W/m2K]1 – 0,27
Koeficient tepelného solárního zisku2 – 0,14
Míra propustnosti viditelného světla3 – 49 %
Maximální výkon 120 Wp/m2

1) Hodnota odpovídá sklu s 19mm mezerou vyplněnou argonem.

2) Prostý průměr koeficientů tepelného solárního zisku při úhlech vyšších než 25° nad normálem.

3) Hodnota při téměř normálních podmínkách.

Fasády se skly SunGuard PVGU vyrábějí stejné množství elektřiny jako tradiční fotovoltaické panely s účinností cca 13 %, které jsou instalovány svisle. Nejvyššího výkonu je možné dosáhnout použitím PVGU na jižní stranu.

Při použití PVGU na východ nebo západ je množství vyrobené elektřiny o cca 30 % nižší. Směrem ze severu nepřichází téměř žádné přímé sluneční světlo, množství vyrobené elektřiny je zde tudíž minimální.

Skla PVGU v současnosti vyrábějí smluvní partneři firmy Pythagoras Solar (mezi něž patří i firma Flextronics) v Izraeli. Firma má v současnosti rozjednány smlouvy s několika velkými výrobci skel, aby mohla zahájit výrobu na regionální úrovni, například v USA, Evropě a Asii.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *