Jak vybrat kotel s důrazem na ekologii
Zákaz používání neekologických kotlů na tuhá paliva se nakonec o dva roky odložil. V kombinaci s drahými energiemi hrozí, že se letošní zimu bude obyvatelům v řadě obcí zase hůř dýchat. Přitom moderní kotle na biomasu splňují ty nejpřísnější emisní limity a na ovzduší nemají negativní dopad.
Kvalita vzduchu se v zimních měsících pravidelně zhoršuje. Může za to inverze nebo horší rozptylové podmínky, když přijdou silné mrazy a bezvětří. Další znečištění pak způsobují zplodiny z automobilů a nečistoty, které stoupají z komínů.
Topná sezóna už je tady!
Právě vytápění rodinných domů hraje v obcích během zimy důležitou roli. Je potřeba vybírat vhodného palivo, kotel správně seřídit a dodržovat předepsanou obsluhu také u kamen a krbů.
Situaci často zhoršují konstrukčně zastaralé, nevyhovující spalovací zdroje a topení nevhodným či dokonce zakázaným palivem (odpad nebo plast). Vyšší emise ale mohou vznikat i při používání nedostatečně suchého dřeva, jehož vlhkost nestihla klesnout pod dvacet procent.
Zlepšení díky covidu
Během roku 2021 byla kvalita ovzduší podle dat Českého hydrometeorologického ústavu velmi příznivá. Všeobecně dobře na tom byl Jihomoravský kraj, nejhorší naměřené výsledky měla tradičně města i obce na Ostravsku. Na dobrých podmínkách mělo podíl i počasí a paradoxně také probíhající epidemie Covid-19, která utlumila průmyslové podniky a dopravu.
Na druhou stranu trávili lidé více času doma, a tím pádem víc topili. Větší intenzita vytápění pak zvedala emise na různých místech podle toho, jak zodpovědně přistupují domácnosti k vytápění v kamnech, krbech a kotlích na pevná paliva.
Emise pod kontrolou
Jaký zvolit kotel na pevná paliva, aby měl minimální negativní dopad na životní prostředí? Vybírat můžete mezi kotli spalující biomasu, tedy především dřevo a dřevěné pelety. Jde o obnovitelné zdroje energie, které mají nulovou uhlíkovou stopu. Navíc všechny nově vyráběné kotle splňují požadavek takzvaného ekodesignu, který stanovuje přísné ekologické podmínky Evropské unie.
Zároveň sledujte zařazení do emisní třídy. Maximálně ekologický provoz, který eliminuje látky ovlivňující ovzduší, mají kotle s označením 5. emisní třídy. „Nové kotle mají kromě bezpečného používání s minimem emisí spoustu dalších výhod. Díky vysoké účinnosti přes 90 procent spotřebují méně paliva, ale přitom lépe vytápějí,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z české firmy OPOP, která se výrobě kotlů na pevná paliva věnuje víc než šedesát let.
Dřevo je klasika
Kotle na dřevo zaručují dlouhodobý ekonomický provoz díky dostupné ceně paliva. OPOP ve svých zplynovacích kotlích využívá odtahový ventilátor, který automaticky reguluje výkon a zajišťuje efektivnější spalování. Řídicí jednotka pak ovládá celý proces spalování i další elektronické komponenty. Přehledný displej umožňuje snadné nastavení a parametry vytápění lze sledovat i na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu.
Aby bylo možné spalovat velké kusy dřeva bez nutnosti častého přikládání, má kotel velkou násypnou šachtu. Pro správný provoz kotle a uznání záruky musí být kotel provozován s akumulační nádobou, která prodlužuje interval přikládání paliva a náklady na vytápění jsou nižší. Instalace akumulační nádrže je podmínkou také pro získání dotace na výměnu starého kotle.
S peletami bez práce
Pokud chcete využívat teplo dřeva, ale přitom si užívat vyššího komfortu, podívejte se na nabídku automatických kotlů na pelety. Dřevěné piliny slisované do tvaru malých válečků se vyznačují vysokou výhřevností, ale na rozdíl od špalků a polen jsou okamžitě z výroby připravené k jednoduchému nasypání do násypky kotle na peletky.
Navíc jakmile naplníte násypku, máte na několik dnů vystaráno. „Automatický peletový kotel funguje téměř bezobslužně. Sám dokáže rozdělat oheň a poté plynule dopravuje palivo na rošt hořáku,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek, jak funguje peletový kotel Biopel. „Kontroluje a udržuje nastavenou teplotu, kterou může majitel libovolně měnit v aplikaci na telefonu nebo na displeji kotle,“ dovává.
V České republice se vyrábějí pelety z lokálních zdrojů na několika místech a naprostá většina z nich splňuje nejpřísnější podmínky kvality ENplus A1.
zdroj: placená inzerce, foto: Shutterstock, OPOP
A co třeba využít na topení rekuperační jednotky Hradec Králové? Přijde mi to jako docela fajn alternativa, která vám ušetří nejen v zimě, ale taky v létě. Protože logicky nepotřebujete klimatizaci. A co si budeme povídat. Se současnou rychlostí oteplování to vypadá, že klimatizace budeme později potřebovat dříve nebo později všichni. :-)
Já vám nevím, ale přijde mi, že topení klasickým dřevem nebo uhlím má něco do sebe. Jasně, dneska je to velké téma. Ale když si vezmu teplou bundu, jdu do kotelny a prostě si tam tak nějak chvíli pobudu, pozvu třeba souseda na pivko, tak to prostě má něco do sebe. Kolikrát takhle jdu přiložit jen jednou a přijdu domů až na večeři, protože se u toho zaseknu ještě v dílně. A na pelety mám alergii, to mi fakt domů nesmí.
Ono se zase nesmí nic přehánět. Ekologie je samozřejmě fajn, ale člověk si to musí nastavit tak, aby to bylo i trochu pohodlné. Takže když jsme v nábytek Praha vybírali sedací soupravy, tak jsme na ekologii moc nekoukali a šlo nám hlavně o to, aby se nám na ní dobře sedělo. Ostatně o to u sedací soupravy jde, že? :)
Problém je možná v tom, že pelety budou vzácnější jak plyn.