Manželé si na jižní Moravě splnili sen: jejich dům šetří energie a dá se ovládat mobilem

Když manželé Monika a Roman z jižní Moravy přemýšleli o podobě svého budoucího domu, v jednom měli jasno: měl by to ve všech ohledech být dům budoucnosti. Když potom našli příhodný pozemek, nenechali nic náhodě. Paní Monika si uspořádání a podobu domu navrhla zcela sama a spolu s projektantem potom proměnila svůj sen v realitu. Výsledná stavba je nejen extrémně úsporná, ale také je vybavena ekologickými materiály a dá se téměř kompletně ovládat na dálku. Díky moderním technologiím je tak možné ovládat osvětlení, pouštět hudbu nebo třeba vařit kávu, i když zrovna není nikdo doma. Na stavbu byly z velké části využity materiály společnosti Saint-Gobain, která se zaměřuje na udržitelné stavebnictví.

Pasivní dům si manželé pořídili zejména proto, že chtějí v důchodu ušetřit na energiích. „Již nyní platíme za energie pouze třicet tisíc korun ročně. Zhruba pět tisíc korun za vodu a 23 až 25 tisíc za elektřinu,” říká paní Monika. Do budoucna si manželé plánují pořídit na střechu fotovoltaické panely, což by mělo výdaje snížit na polovinu.

Základem pasivního domu je vždy kvalitní zateplení a také jeho dokonalé utěsnění, díky čemuž se teplo drží uvnitř domu. Zatímco v případě nedostatečného zateplení uniká teplo přímo přes zdi, podlahu či střechu domu, v případě nedostatečné vzduchotěsnosti zase uniká řadou drobných škvír, což v součtu může znamenat tisíce až desítky tisíc korun za rok, které by majitelé zaplatili navíc. „V podstatě jde o to, aby v sobě obálka domu neměla žádnou zbytečnou díru, kterou by teplo unikalo ven. Například všechna světla a kabelová vedení musí být provedena tak, aby při jejich montáži nevznikaly otvory, které spojují interiér domu s exteriérem. Také zde nemáme krb a komín, zkrátka nic, co dům spojuje s vnějším světem,” popisuje paní Monika, která zde s manželem žije již čtvrtým rokem.

      

Zda je dům dostatečně vzduchotěsný, se ověřuje prostřednictvím takzvaného Blower Door testu. „Ten spočívá v tom, že ve stavbě vysadíme dveře, nasadíme místo nich větrák a v domu se vytvoří přetlak a poté podtlak. Jakmile rozdíl mezi interiérem a exteriérem dosáhne 50 Pascalů, měříme, kolik metrů krychlových vzduchu je za hodinu do domu potřeba přivádět nebo z něj odvádět pro to, abychom tento tlakový rozdíl udrželi,” vysvětluje Tomáš Pošta z divize Weber společnosti Saint-Gobain, která se na udržitelné stavebnictví zaměřuje.

Pasivní dům stojí hlavně na zateplení

Pokud je dům dostatečně vzduchotěsný, výrazně se snižují tepelné ztráty a náklady na vytápění. To samo o sobě však přirozeně nestačí, klíčovou roli totiž hraje zateplení vnějšího pláště budovy. Manželé pro něj zvolili vnější tepelně izolační kompozitní systém webertherm elastik. „Stěny a podlaha na terénu jsou zatepleny 40 centimetry bílého pěnového polystyrenu, zatímco střechu chrání 42 centimetrů minerální vlny,” říká Tomáš Truxa ze společnosti ISOVER, Saint-Gobain zaměřené na výrobu tepelně izolačních materiálů. Zároveň dodává, že na izolaci podlahy byl použit speciální podlahový polystyren s vyšší pevností v tlaku.

Svoji roli hrála také kvalitní okna, která někdy bývají slabým místem domů a bytů. „Vždy je nutné využít izolační trojsklo s nízkým součinitelem prostupu tepla. To zajistí, že teplo neuniká pryč. Zároveň je vhodné zvážit takový typ oken, která sice nepropouští teplo ven, ale které mu umožňují dostat se do interiéru. V tomto případě byla navíc okna nainstalována předsazenou montáží, což minimalizuje tepelné mosty v ostění oken,” vysvětluje Michal Široký ze společnosti Saint-Gobain Glass. Díky kombinaci kvalitních oken, zateplení a vzduchotěsnosti se v domě, který je vybaven tepelným čerpadlem, drží po celý rok teplota mezi 23 a 26 stupni.

Čerstvý vzduch za každého počasí

Přísun čerstvého vzduchu do domu zajišťuje vzduchotechnika s účinnou rekuperační jednotkou, která teplem z odváděného vzduchu ohřívá chladný přiváděný vzduch.  Řízené větrání a použití ekologických materiálů je ideální i pro Romana, který se potýká s alergiemi. „Na příčky v interiéru byly využity sádrokartonové desky Rigips, které díky speciální technologii Activ´Air® pohlcují formaldehyd, který se ve vnitřních prostorech přirozeně vyskytuje, a vytváří tak vhodné prostředí pro alergiky,” popisuje jeden z detailů Robert Hošek z Rigipsu. 

Vnitřní mikroklima udržují stěny ze sádrokartonu

Monika s Romanem mysleli při stavbě domu i na další detaily. Dům je například kompletně bezbariérový a díky použití sádrokartonových desek se v něm udržuje po celý rok příjemné mikroklima. Sádrokarton v případě vyšší vzdušné vlhkosti, například během vaření, část vlhkosti pohltí a v případě, že se vzduch začne příliš vysušovat, ji zase uvolní do interiéru. 

V koupelnách ovšem najdeme speciální sádrokartonové desky, které jsou odolné proti vzdušné vlhkosti. V garáži a technické místnosti pak zase speciální protipožární sádrokartonové desky. „Pokud by začalo hořet, dům by si toho velmi rychle všimnul a sám by otevřel garážové dveře. Sádrokarton navíc při požáru uvolňuje vodu, která je v něm přirozeně vázaná, takže získáme více času na reakci,” vysvětluje Monika Gregorová. Všechny skladby stěn a stropů jsou takzvaně systémové, to znamená, že jsou navrženy na základě provedených požárních zkoušek a jsou na ně vydány patřičná osvědčení a certifikáty. Veškeré sádrokartonové desky jsou nehořlavé a konstrukce z nich vykazují požární odolnost minimálně 30 minut.

Světlo i kuchyň lze ovládat odkudkoli

Udržitelnost a komfort ovšem nejsou to jediné, co z domácnosti dělá “dům budoucnosti”. Celý dům je totiž ovládán digitálním systémem Loxone. „Z mobilní aplikace můžeme ovládat veškeré dění v domě od světel a stínění přes kamery či kuchyňské spotřebiče až po bazén,” popisuje Monika. Z jakéhokoliv místa pokrytého mobilním internetem tak můžou manželé pustit domů návštěvu, připravit jim čerstvou kávu nebo třeba zapnout hudbu. Praktické je to například při přebírání pošty – za pomoci dálkového systému jednoduše pošťákovi otevřou na pár vteřin dveře, aby stihl zásilku odložit, a nemusejí tak vůbec řešit čas, ve kterém zásilka dorazí. 

Digitální systém také reaguje na počasí a je spojen s tepelným čerpadlem, jež v domě zajišťuje vytápění a ohřev vody. Čerpadlo bylo původně naprojektováno s vrtem do hloubky 70 metrů, nakonec ale vrt sahá 100 metrů hluboko, což je v rámci Česka ojedinělé. „Čidla jsou nastavena tak, aby podlaha začala vytápět ve chvíli, kdy teplota uvnitř klesne pod 23 stupňů,” vysvětluje Monika. Systém navíc pozná, kdy je někdo doma, a v tu chvíli začne rozvádět teplou vodu po domě. Díky tomu šetří energii potřebnou pro provoz oběhového čerpadla a zároveň umožňuje dohřívat ochlazenou vodu jen v době, kdy jí v domě je třeba.

zdroj: tisková zpráva

2 komentáře: „Manželé si na jižní Moravě splnili sen: jejich dům šetří energie a dá se ovládat mobilem

 • 9. 11. 2022 (8.58)
  Trvalý odkaz

  Takový dům vypadá moc pěkně, ale měření akustiky bych tam teda dělat nechtěl. Když vidím ty prázdné stěny a to, jak je to celé sterilní, tak tam zašeptáte a neslyšíte to ani vy sám. Pak to vypadá tak, že se v takto špatně akusticky navržených místnostech lidi překřikují, protože se sami neslyší. Tak hlavně ale, že každý musím mít velké spojené místnosti.

  Reagovat
 • 1. 11. 2022 (9.49)
  Trvalý odkaz

  Musím říct, že se mě tyhle moderní domácnosti taky hodně líbí. Ale na druhou stranu je to taková novinka, že jsem rád, že budeme stavět tak nejdříve za pět let. A v tu dobu to bude všechno snad už osvědčené a budu mít jistotu, že nenaletím nějaké nesmyslné moderní technologii. Na druhou stranu, třeba bazén s vyhříváním a aplikací na mobil, to bych si nechal líbit. ;-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *