Přichází nová generace levných LED žárovek

LED osvětlení nabízí oproti současným zdrojům světla mnoho výhod, především velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Použitá elektronika však LED žárovky velmi zdražuje. Vědci z německého Fraunhofer Institute nyní přišli na způsob, jako cenu LED žárovek výrazně snížit.

LED žárovka s gallium-nitrid tranzistorem
LED žárovka s gallium-nitrid tranzistorem. foto: Fraunhofer IAF

Očekává se, že již příští rok prodej LED žárovek předstihne prodej úsporných žárovek. V roce 2020 pak může LED žárovkám patřit až 90 % trhu s osvětlovací technikou v Evropské unii. Na svědomí to má i nařízení Evropské komise, která postupně tlačí na zákaz energeticky náročné osvětlovací techniky.

Žárovky využívající LED čipy mají dlouhou životnost a nízkou spotřebu. Neobsahují také žádné škodlivé látky a jedou na plný výkon okamžitě po zapnutí vypínače. Jediným problémem se tak zdá být poměrně vysoká cena.

Uvnitř LED žárovky se nalézá usměrňovací zdroj převádějící střídavý proud na stejnosměrný a chránící svíticí čipy proti výkyvům sítě. Právě vysokorychlostní a vysokofrekvenční tranzistor uvnitř těchto zdrojů dělá LED žárovky tak drahé. Kvalita tranzistorů je přímo úměrná svítivostí a životnosti žárovky.

Právě na drahé zdroje LED žárovek se zaměřili vědci z Fraunhofer Institute. Jejím řešením je nový gallium-nitrid tranzistor překonávající své starší křemíkové kolegy vyšším výkonem, ale především mnohem nižší cenou.

Nové tranzistory mají účinnost 86 % – o 1 až 4 % lepší hodnota než mají křemíkoví kolegové. Gallium-nitrid tranzistory mohou pracovat za vyšších teplot, proudu a napětí a lze u nich přepínat frekvence 10x rychleji. Výsledkem jsou levnější, menší LED žárovky s dlouhou životností – to vše při stejné nebo lepší svítivosti.

Současné LED žárovky mají maximální světelný tok někde kolem 1000 lumenů. Německým vědcům se však tuto hodnotu podařilo zvednou na dvojnásobek, na 2099 lumenů.

„Osvětlení se podílí z 20 % na světové spotřebě elektřiny, takže je to oblast, kde jsou úspory velmi užitečné. Člověk by neměl podceňovat LED zdroje, protože jsou klíčem k úsporám energie,“ říká doktor Michael Kunzer, vedoucí výzkumného týmu na Fraunhoferově institutu.

4 komentáře: „Přichází nová generace levných LED žárovek

 • 25. 3. 2014 (9.45)
  Trvalý odkaz

  My máme již v nabídce LED žárovky bez měniče napětí, jsou tedy rovnou na 230 V. Jinak nemohu souhlasit s maximálním světelným tokem 1000 lm. Máme např. 14W žárovku se závitem E27, která má ve studené variantě 1135 lm a svítí jako šílená.

  Reagovat
  • 27. 7. 2014 (18.45)
   Trvalý odkaz

   Pokud je LED žárovka napájená přímo ze sítě bez elektroniky (patrně jen serie dostatečného počtu čipů) a není zde provedena kvalitní filtrace napěťových špiček pravděpodobně brzy odejde.
   K tomu je stejně třeba elektronika, tedy lepší rovnou osadit proudový zdroj.

   Tedy LED žárovku bez elektroniky bych si nekoupil.

   Reagovat
 • 22. 3. 2014 (18.30)
  Trvalý odkaz

  Mňa by zaujímala frekvencia tých nových super tranzistorov a tiež aj to čo na to lekári? Aký vplyv má takýto impulzný zdroj svetla na zrak?

  Reagovat
  • 3. 4. 2014 (18.35)
   Trvalý odkaz

   No má určite menší vplyv na zrak oproti klasickým trubicovým svietidlám,ktorých frekvenciu svetelných impulzov možno vnímať aj voľným okom. Tím citlivejším na zrak to poriadne vadí.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *