Geotermální systémy – nové lákadlo amerických developerů

Developeři v oblasti Montgomery County jdou na věc chytře. Při výstavbě nové rezidenční zóny v městečku Sooke v Britské Kolumbii se rozhodli vsadit na geotermální zdroje energie, a dnes nemají o klienty nouzi. Co víc, díky ekologickému způsobu vytápění tak získávají jedno eko-ocenění za druhým.

Moderní bydlení venkovského charakteru, a k tomu velká úspora energie. Není divu, že o bydleni ve Woodland Creek je takový zájem. Zdroj: Woodland Creek
Moderní bydlení venkovského charakteru, a k tomu velká úspora energie. Není divu, že o bydleni ve Woodland Creek je takový zájem. Zdroj: Woodland Creek

Pochopitelně, do nové rezidenční čtvrti by se za moderním (a přesto oplývající venkovským charakterem) čtvrti Woodland Creek lidé stěhovali i tak. Jenže možnost bydlet t, znamená i nemalé úspory do budoucna. A bydlet chytře, levně a příjemně, to už je pořádné lákadlo. Domy jsou tu totiž vybaveny geotermálním vytápěním.

Jen v hrubém přehledu to znamená ušetřit přibližně 1100 dolarů ročně ve srovnání s konvenčními způsoby vytápění. Pokud by rezidenční oblast stála někde jinde, splatila by se tato investice nájemníkům do osmnácti let. Jenže geologické podloží v Montgomery County geotermálním čerpadlům přeje. Investice do bydlení se tu nájemníkům vrátí za 4,4 roku.

Geotermální energie obvykle vyjde o třetinu levněji, než klasické elektrické podlahové vytápění. Domy s geotermálním systémem jsou také lépe izolované. Díky tomu uvnitř panuje lepší kvalita ovzduší, právě proto že mají lepší systém filtrace. Developeři také přislíbili rozšíření stávajícího stavebního záměru, a navrhují i domácí solární systémy, které by energetickou bilanci domů dále zlepšily.

Moderní a ekologické bydlení ve Woodland Creek oceňují i profesionální architektonická fóra. Pracovalo se tu totiž podle standardů Built Green, a domy také drží „Energy Star“ certifikát. Realitní společnost Totangi Properties si také díky projektu chytře vytápěných domů sáhla v roce 2012 na ocenění za „Nejlepšího „zeleného“ stavitele roku.“

4 komentáře: „Geotermální systémy – nové lákadlo amerických developerů

 • 20. 9. 2013 (18.55)
  Trvalý odkaz

  S priatelkou tak do 3ch rokov ideme zacat stavat vlastny domcek a jedine z obnovitelnych zdrojov energie. Rozhodujeme sa tiez nad geotermalnym navrathnost nam bola vypocitana ak by sme sli do daneho typu domu v rozmedzi 9 az 15 rokov v zavislosti od typu dnesneho kurenia v drvivej vatsine domov a bytoviek. Prajem tam Amikom prijemne byvanie ;)

  Reagovat
 • 19. 9. 2013 (8.45)
  Trvalý odkaz

  Nějaké technické podrobnosti by nebyly? A co počáteční investice? Podle toho, co se píše v článku, tak to bude někde kolem 5000$?

  Reagovat
 • 18. 9. 2013 (21.25)
  Trvalý odkaz

  Absolutní lobotomie na tomto webu. Zatím dávám na první místo:-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *