Pořizujete novou zahradní sekačku? 4 rozhodující faktory, na které se při výběru zaměřit

Rovně střižený, stále zelený a upravený trávník je snem každého zahradníka. Pro dokonalou úpravu terénu je zapotřebí správná sekačka na trávu. Výběr zahradní sekačky se ale může v záplavě nabídky na trhu zdát jako náročný úkol. Pokud se však zaměříte na hlavní faktory, které by pro výběr nového stroje měly být určující, zvládnete nákup sami i bez návštěvy kamenné prodejny třeba po internetu.

Faktor č. 1: velikost a členitost zahrady

Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru lze odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení a také, zda bude vhodnější sekačka s elektrickým, nebo s benzínovým motorem. „Pro menší plochy, přibližně do 750 m2, zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady. Pro větší plochy nad 750 m2 je vhodnější zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky mají zpravidla větší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, které péči o velkou plochu usnadní, jako například pojezd, boční výhoz, mulčování nebo velký koš,“ radí Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzínovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Odpadne tak manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující, a hrozilo by nebezpečí jeho zamotání nebo náhodného přeseknutí. U více členitých ploch pak stojí také za zvážení volba tříkolové sekačky se speciální konstrukcí uložení předního kola, které umožňuje velice snadné manévrování okolo překážek.

Faktor č. 2: četnost sečení

„Pro časté pravidelné sečení může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Zároveň, pokud sečete v pravidelných intervalech, tak aby tráva nepřerůstala, vystačíte si i se strojem s nižším výkonem. Jestliže ale nemůžete trávníku věnovat pravidelnou péči a stává se, že přeroste, je vhodnější zauvažovat nad pořízením výkonnějšího benzínového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu. Ideálně s možností bočního výhozu, který umožní trávu sesbírat až později, a odpadne tak časté vysypávání koše,“ doporučuje Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Faktor č. 3: obsluha sekačky

Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická sekačka, která je relativně lehká a ke spuštění motoru je třeba pouze stisknout spínací tlačítko. V případě modelu s benzínovým motorem pak raději zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru. Ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele je samozřejmě stroj opatřený také funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Zde je však nutné uvážit, že průměrná rychlost sekaček s pojezdem je okolo 3–4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tak mohou mít potíže sekačce stačit. Řešením pak může být sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu. Pro případný výběr stroje bez pojezdu je nutné brát v úvahu, že i u lehké sekačky její hmotnost při naplnění koše podstatně vzroste.

Dobrou alternativou, především pro osoby se sníženou pohyblivostí a pro sekání menších ploch, tak může být robotická sekačka na trávu, která ušetří dlouhé hodiny namáhavé práce. Sekačka v nastavených intervalech pravidelně vyráží sekat trávník a sama se vrací na nabíječku, kde si doplní energii. Je tichá, pohybuje se pouze ve vymezeném prostoru a nečiní jí potíže sekat i několikrát týdně. Sama přitom umí sečení odložit, pokud například prší. Díky pravidelnému sečení trávník nikdy nepřeroste.

Faktor č. 4: možnosti uskladnění

„V případě omezených skladovacích prostor se při výběru zaměřte na stroje, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy. A pozor na benzínovou sekačku, tu je nutné, vzhledem k provozním kapalinám skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické i akumulátorové sekačky tento problém odpadá, lze je skladovat i svisle,“ upozorňuje na závěr Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.