Biokrb: Zážitek živého ohně, bez komínu, zplodin i popela
Hořící krb je jedním ze symbolů domácí pohody, který se neodmyslitelně pojí se životem v rodinném domku. Pohled na živý oheň si ale můžete vychutnat i v panelákovém bytě. Biokrb ke svému provozu nepotřebuje komín, snadno se instaluje a navíc neprodukuje žádné zplodiny, saze ani popel.
Příjemná podívaná bez zplodin
Biokrb funguje na principu spalování biolihu, který je speciálně upraven tak, aby hořel žlutým plamenem. Místnost jím sice příliš efektivně nevytopíte, jelikož je jeho výhřevnost výrazně nižší než u zdrojů spalujících dřevo, zato se ale jedná o vskutku příjemnou podívanou, při které navíc nevznikají žádné zplodiny, saze ani popel.
Typ a umístění biokrbu
Biokrby se vyrábějí v mnoha různých provedeních od ultra moderních závěsných přes nástěnné až po vestavné, které připomínají tradiční krby. Jejich instalace je snadná a rychlá, nepotřebujete k ní žádné povolení ani pomoc odborníka. Navíc můžete krb kdykoliv vzít a jednoduše ho přemístit třeba do ložnice nebo na balkon. Při umístění krbu ale vždy dbejte na bezpečnost – ve vzdálenosti metr od krbu by se nemělo nacházet nic hořlavého.
Snadná a intuitivní obsluha
Kvalitní krb na biolíh by měl být vyroben z odolné konstrukce a být vybaven regulovatelným hořákem a přirozenými odvody tepla. Obsluha biokrbu je pak skutečně intuitivní. K tomu, aby se v krbu rozhořel plamen, potřebujete pouze kvalitní biolíh, který poznáte podle toho, že nezapáchá. Nezapomeňte také, že kdykoliv budete opouštět byt, je nutné plamen uhasit. Většinu biokrbů lze snadno zhasnout pomocí regulační tyčky, kterou použijete k přivření lišty hořáku.
Pouze oxid uhličitý a vodní pára
Při spalování biolihu se do ovzduší uvolňuje pouze oxid uhličitý a vodní pára. Mimo to nevznikají žádné další zplodiny a v krbu nezůstává ani popel nebo saze, jako to bývá například u dřevěné udírny, krbů a grilů. Na druhou stranu krb během spalování spotřebovává velké množství kyslíku, proto je třeba v místnosti pravidelně větrat. Aby při tom neunikalo drahocenné teplo, snažte se větrat krátce, ale intenzivně.
A kolik za biokrb zaplatíte?
Asi nepřekvapí, že biokrby se prodávají za různou cenu v závislosti na konkrétním typu. Pořizovací cena se tak pohybuje zhruba od tisíce až do desítek tisíc korun. Záleží na tom, zda jde o krb nástěnný, nebo vestavný, z jakého materiálu je vyroben a jaké funkce nabízí. Širokou nabídku krbů na biolíh naleznete na Heurece, kde si jednotlivé produkty můžete seřadit podle oblíbenosti nebo od nejnižší ceny.