Jak vypadá panelák budoucnosti?

Panelové domy si většinou představíme jako šedé a energeticky neefektivní krabicové stavby. To však v dnešní době již z daleka nemusí platit. Dobrou inspiraci pro české stavitele by mohl být projekt moderního bytového komplexu, který se staví v osmimilionovém čínském Nanking. Soubor domů byl navržen evropskou architektonickou firmou BDP pro místní developerskou společnost Landsea.  
“ekologický
Obrázek: BDP

Projekt počítá s použitím vysoce moderních a ekologických technologií. Fasáda domů je kupříkladu osazena trojitými skly a moderními žaluziemi. Díky velkým zaskleným plochám, sluneční parpsky snadno procházejí dovnitř budovy a usnadňují vytápění obytných prostor. Naopak v létě žaluzie brání slunci v nadměrném ohříváni budovy.

Energetická náročnost budovy je rovněž snižována , a systémem pro automatické řízení vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC). Svým dílem k energetické účinnosti přispívají i na zdech domů, které kromě ozdobné funkce pomáhají regulovat teplotu uvnitř budovy.

ekologický panelák
Obrázek: BDP

Na střechy domů architekti umístili sloužící k relaxaci obyvatel nebo k pěstování zeleniny. Na střechách najdeme i sběrače , jenž zpracováva zachycenou vodu pro potřeby domu.

V dalším výčtu technických vychytávek si můžeme uvést použití „super“ izolací, , pokročilé , či moderní .

Samozřejmostí je eliminace tepelných mostů v budovách, či účiné zatěsnění, které zamezuje nežádoucímu uniku teplého vzduchu z budovy. Stavba je rovněž orientovaná na východo-západ tak, aby se co nejvíce zužitkovala energie slunce v zimním období.

Nevím jak vám čtenářům, ale mě se nápad, že by podobné domy mohly jednou nahradit naše „paneláky“ velmi zamlouvá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *