Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
3. 2. 2011 v rubrice Architektura

Architektonické studio C. F. Møller aktuálně v Dánsku ve městě Aarhus dokončilo stavbu nové . Ta je výjimečná tím, že ji z velké části pokrývají . Zároveň tak funguje jako malá .  
architektura CF Moller Aarhus

Nová kancelářská budova, kromě toho že je zářným příkladem integrace solárních panelů v architektuře, navíc odpovídá německým standardům pasivních domů. Díky tomu nevyžaduje prakticky žádnou energii na nebo .

Nová budova je sídlem Technické správy municipality Aarhus. Cílem návrhu stavby bylo od začátku jít příkladem. Vytvořit progresivní kancelářskou budovu, která bude inspirativní a inovativní zároveň.

Zároveň musela ale budova nabídnout kvalitní pracovní prostředí a vnitřní klima. Celková spotřeba tepla se drží pod 15 kWh/m2/rok. Celková energetická spotřeba dosahuje maximálně 50 kWh/m2/rok.

Solární panely zabírají plochu 200 m2 nakloněné stěny budovy a dalších 170 m2 vertikálně. Solární panely zároveň v létě slouží jako solární stínění, brání tak ohřívání interiéru a potřebě chlazení klimatizací.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz