Dům postavený ze starých billboardů
České silnice a dálnice jsou obesety obtížnými billboardy. Vláda se nedávno konečně zavázala, že je nechá odstranit. Co pak s nimi? Třeba z nich postavit domy, jako to udělali v Nizozemsku.
Nizozemské architektonické studio 2012architects postavilo moderní rodinný dům prakticky celý z odpadků. Navíc lokálních odpadků, takže nebylo nutné je dovážet z velkých vzdáleností. Krásný nový dům dostal název Villa Welpeloo.
Rodinný dům? 173 metrů vysoký za miliardu dolarů – v indické Bombaji
Brána recyklace II. – výstava o recyklovaných věcech kolem nás
Na první pohled byste ani trochu nepoznali, že jde o dům postavený z recyklovaných materiálů. Architekti Jan Jongert a Jeroen Bergsma se rozhodli, že „na věc“ půjdou zcela opačně, než obvykle.
Nejdřív začali prohledávat blízké okolí místa stavby a hledali vhodné materiály, které by bylo možné recyklovat. S pomocí Google Maps začali hledat opuštěné továrny a jiné budovy v okruhu 15 km kolem pozemku.
Díky tomu je vila ze 60% postavena z recyklovaného materiálu. Ocelová konstrukce domu pochází z nevyužíváných strojů nedaleké textilní továrny. Fasáda je posázena dřevěnými laťkami z 600 rozebraných kabelových klubek.
Laťky jsou dále tepelně upraveny. Jde o typický nizozemský způsob zateplování domů známý jako PLATO. Interiér rodinného domu/vily je pak vybudován dokonce z 90% z recyklovaného materiálu.
Jak vlastně architekti na nápad využít co nejvíce odpadního materiálu přišli? Trklo je to, když ještě studovali na univerzitě v Delftu. „Využívaly jsme odpad pro výrobu našich malých modelů,“ vzpomíná Jongert. „Pak jsme si řekli: proč to nevyužít i pro skutečnou stavbu?“
Billboardy zmíněné v nadpisu dvojice architektů využila pro kuchyňskou linku. Staré deštníky zase byly zneužity k výrobě unikátních drátových halogenových lamp.