Chytrá pouliční lampa potřebuje jen slunce a vítr

Čtyři roky zkoušek a bádání stojí za uvedením prvního „autonomního“ signalizačního a osvětlovacího systému městské veřejné dopravy do provozu. Výzkumník Ramon Bargalló otestoval kombinovanou jednotku, která elektřinu pro provoz semaforů či světel získává ze slunce a větru.

„Jen vítr a slunce postačí autonomním lampám a semaforům z UPC ke svícení.“ Zdroj: UPC.edu
„Jen vítr a slunce postačí autonomním lampám a semaforům z UPC ke svícení.“ Zdroj: UPC.edu

O novinku už projevila zájem řada měst napříč Pyrenejským poloostrovem. Signalizační či osvětlovací zařízení, které bude dohlížet na bezpečnost dopravy, a přitom jeho provoz nebude vázán na rozvodnou síť, je v zásadě velice jednoduchý koncept.

Bohužel, právě bezpečnost lidí a majetku, která je tu na prvním místě, komplikovala samotný technický návrh realizace. Zařízení se totiž musí stoprocentně vyrovnat i s aktuálním nedostatkem větrných poryvů, a musí pochopitelně fungovat za tmy.

Bargalló proto nejprve zkombinoval dva dosud navrhované modely, malou vertikální větrnou elektrárnu spolu se solárním panelem doplněným o baterii, a celý tento rozložitější sloup otestoval v rámci technických laboratoří EUTEB, tedy katedry Elektrického inženýrství na Barcelona College, jež spadá pod Universitat Politecnica de Catalunya (UPC). Výsledky byly více než příznivé: samotný vítr totiž dokáže udržet v provozu osvětlení či semafor i při velmi malé intenzitě.

V rámci dalších praktických návrhů Bargalló původní prototyp diverzifikoval na dva typy podle vlastní funkce: klasický semafor a také desetimetrový sloup „stromu“ pouličního osvětlení, oba pak díky solárním panelům a větrné elektrárny bez nutnosti připojení k síti.

Do výroby se pak zapojila společnost Eolgreen. Osvětlení městských komunikací, dálnic, ale i parků či veřejných prostor tímto způsobem přitom vychází o 20 % levněji, než konvenční systém.

Větrná turbína systému učiní v závislosti na intenzitě větru 10 – 200 otáček za minutu, a v maximu je schopna generovat až 400 wattů. Elektronický kontrolní systém pak zajišťuje tok energie mezi solárním panelem, turbínou, baterií a vlastním světlem (nebo semaforem).

„V zásadě stačí jen poryvy o síle 1,7 metru za sekundu k tomu, aby generátor začal pracovat,“ říká Bargalló. „Přitom konvenční větrné turbíny potřebují přinejmenším 2,5 m/s aby se vůbec pohnuly.

I při tak nízké intenzitě větru získáme dost energie na to, abychom mohli zajistit provoz osvětlení po dobu šesti nocí, bez dalšího větru či slunka.“

O první autonomní sloupy osvětlení se zatím hlásí města Sant Boi de Llobregat, Girona, dále přístav Huelva a několik menších měst v Andalusii. V průběhu roku 2015 by mělo být vyrobeno na 700 takových lamp.

Jeden myslel na “Chytrá pouliční lampa potřebuje jen slunce a vítr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *