Češi si neví rady s úspornými žárovkami

Od roku 2012, kdy Evropská unie zakázala na svém území výrobu klasických žárovek s wolframovým vláknem, nakupuje úsporné žárovky čím dál více lidí. Přestože je na trhu na výběr celá řada typů těchto žárovek, spotřebitelé dávají stále raději přednost nižší pořizovací ceně před vhodným typem svítidla.

Úsporné žárovky - Češi jich recyklují čím dál tím více, foto: EKOLAMP
Úsporné žárovky – Češi jich recyklují čím dál tím více, foto: EKOLAMP

Klasické žárovky patřily pro svou jednoduchost, dostupnost a cenu mezi oblíbené zboží. Dva roky poté, co skončila jejich výroba, se v českých domácnostech postupně zabydlují jejich moderní nástupkyně.

Lidé mají na výběr zejména z , halogenových a úsporných žárovek. Jejich výhodou jsou zejména jejich životnost a úspora, které se ale liší v závislosti na daném typu žárovky.

Ještě v roce 2012 byl prodej LED žárovek takřka zanedbatelný. V loňském roce se jejich podíl na prodejích přehoupl přes deset procent. „Vzestupný trend pokračuje i letos. Přesto ale platí, že pro pořízení LED žárovek se zákazníci přiklání až ve chvíli, kdy začíná klesat jejich cena, a pro domácnosti se stávají dostupnější,“ řekl Robin Weintritt, ředitel obchodu sítě Expert Elektro s tím, že cena LED žárovek se může pohybovat i v řádech sta korun.

Pořizovací cena byla rozhodující také u úsporných žárovek. V roce 2012 byly mezi lidmi dokonce nejvíce v kurzu, protože šlo o nejznámější cenově přijatelnou alternativu k svícení v domácnostech. Halogenové žárovky pak mají pro změnu svým vzhledem a cenou blízko ke klasickým žárovkám.

„Také proto je v loňském roce spotřebitelé vybírali nejčastěji jako zdroj světla. Tyto žárovky patří stále mezi nejvyhledávanější, lidé by ale měli vždy zvážit, jaký typ je vhodný vzhledem k místnosti, vyžadované intenzitě světla a očekávané úspoře energií,“ uvedl Robin Weintritt.

Do místností, ve kterých svítíme delší dobu, je nejvhodnější pořídit si LED nebo úsporné žárovky. Vyšší cena LED žárovek je vyvážena až dvacetiletou životností a úsporou energií i přes osmdesát procent.

Oproti úsporným žárovkám mají navíc výhodu, že svítí naplno ihned po zapnutí. Naopak pro prostory, kde se svítí minimálně, ale často se rozsvěcuje a zhasíná, jsou nejpříhodnější halogeny, protože neobsahují vlastní elektroniku, které vadí časté spínání. Úspora halogenových žárovek se na druhou stranu pohybuje nanejvýš do třiceti procent.

„V každém případě je svícení podstatnou položkou v domácích účtech. Úspornější svítidla dokáží snížit roční zúčtování za elektřinu v řádech tisícikorun,“ řekl Robin Weintritt.

Oproti 60 W klasické žárovce vydrží při stejném režimu svítit LED žárovka dvacetinásobně déle. V součtu pak lze hovořit o ušetření až desetitisícových částek po dobu užívání těchto žárovek.

Podíly prodaných úsporných žárovek (zdroj Expert Elektro ČR):

2012 2013
LED 1 % 12 %
Halogenové 12 % 46 %
Úsporné 87 % 42 %

Sdílet: