Češi si neví rady s úspornými žárovkami

Od roku 2012, kdy Evropská unie zakázala na svém území výrobu klasických žárovek s wolframovým vláknem, nakupuje úsporné žárovky čím dál více lidí. Přestože je na trhu na výběr celá řada typů těchto žárovek, spotřebitelé dávají stále raději přednost nižší pořizovací ceně před vhodným typem svítidla.

Úsporné žárovky - Češi jich recyklují čím dál tím více, foto: EKOLAMP
Úsporné žárovky – Češi jich recyklují čím dál tím více, foto: EKOLAMP

Klasické žárovky patřily pro svou jednoduchost, dostupnost a cenu mezi oblíbené zboží. Dva roky poté, co skončila jejich výroba, se v českých domácnostech postupně zabydlují jejich moderní nástupkyně.

Lidé mají na výběr zejména z , halogenových a úsporných žárovek. Jejich výhodou jsou zejména jejich životnost a úspora, které se ale liší v závislosti na daném typu žárovky.

Ještě v roce 2012 byl prodej LED žárovek takřka zanedbatelný. V loňském roce se jejich podíl na prodejích přehoupl přes deset procent. „Vzestupný trend pokračuje i letos. Přesto ale platí, že pro pořízení LED žárovek se zákazníci přiklání až ve chvíli, kdy začíná klesat jejich cena, a pro domácnosti se stávají dostupnější,“ řekl Robin Weintritt, ředitel obchodu sítě Expert Elektro s tím, že cena LED žárovek se může pohybovat i v řádech sta korun.

Pořizovací cena byla rozhodující také u úsporných žárovek. V roce 2012 byly mezi lidmi dokonce nejvíce v kurzu, protože šlo o nejznámější cenově přijatelnou alternativu k svícení v domácnostech. Halogenové žárovky pak mají pro změnu svým vzhledem a cenou blízko ke klasickým žárovkám.

„Také proto je v loňském roce spotřebitelé vybírali nejčastěji jako zdroj světla. Tyto žárovky patří stále mezi nejvyhledávanější, lidé by ale měli vždy zvážit, jaký typ je vhodný vzhledem k místnosti, vyžadované intenzitě světla a očekávané úspoře energií,“ uvedl Robin Weintritt.

Do místností, ve kterých svítíme delší dobu, je nejvhodnější pořídit si LED nebo úsporné žárovky. Vyšší cena LED žárovek je vyvážena až dvacetiletou životností a úsporou energií i přes osmdesát procent.

Oproti úsporným žárovkám mají navíc výhodu, že svítí naplno ihned po zapnutí. Naopak pro prostory, kde se svítí minimálně, ale často se rozsvěcuje a zhasíná, jsou nejpříhodnější halogeny, protože neobsahují vlastní elektroniku, které vadí časté spínání. Úspora halogenových žárovek se na druhou stranu pohybuje nanejvýš do třiceti procent.

„V každém případě je svícení podstatnou položkou v domácích účtech. Úspornější svítidla dokáží snížit roční zúčtování za elektřinu v řádech tisícikorun,“ řekl Robin Weintritt.

Oproti 60 W klasické žárovce vydrží při stejném režimu svítit LED žárovka dvacetinásobně déle. V součtu pak lze hovořit o ušetření až desetitisícových částek po dobu užívání těchto žárovek.

Podíly prodaných úsporných žárovek (zdroj Expert Elektro ČR):

2012 2013
LED 1 % 12 %
Halogenové 12 % 46 %
Úsporné 87 % 42 %

9 komentářů: „Češi si neví rady s úspornými žárovkami

 • 20. 12. 2014 (12.47)
  Trvalý odkaz

  Je lepší používat halogenové žárovky na 230V. Jsou celkem úsporné a hlavně svítí tak jak mají.

  Ne jako ten LED šunt.

  Reagovat
  • 20. 12. 2014 (16.04)
   Trvalý odkaz

   Ne nejlepší je používat obloukovku nebo Nernstovu lampu :)

   S halogeny jsem zatím ještě, tedy co se týče normálních světel, neexperimentoval, ve stolních lampách, které trpěly neskutečným překříváním se, jsem s nimi měl ale špatné zkušenosti, neustále praskaly (i když jsem k měnění používal bavlněné nebo papírové kapesníky.), halogenové autožárovky na tom byly lépe ale světlo se nehodilo pro nic normálního.

   Reagovat
 • 19. 12. 2014 (0.46)
  Trvalý odkaz

  ta led zarovka s tyckama z gesu sviti vsude ale ne rovnomerne. z pohledu v ose zarovky je plocha tycek skoro zadna takze tim smerem to svitit nebude skoro vubec. ale vsude jinde do stran to bude ok. takze kdyby byla v lustru smerem dolu a pod lustrem stul tak bude blbě osvetlenej.

  Reagovat
  • 19. 12. 2014 (12.38)
   Trvalý odkaz

   Zaleří na tom jak je ta žárovka namontovaná. V lampě by to nemuselo vadit, případně v takových těch „UFO“ světlech, záleží na tom do jakého světla ta žárovka je.

   Reagovat
 • 18. 12. 2014 (21.35)
  Trvalý odkaz

  Osobne som proti úsporným žiarivkám, EU si zobrala na mušku stiahnuť ortuťové teplomery z domácností a následne natlačí ortuť tlačí do úsporných žiarieviek. Kým si ľudia uvedomia, význam recyklácie týchto žiarieviek tak už sa nebudú vyrávať z dôvodu neekologickosti a ortuť bude v prírode…

  Reagovat
 • 18. 12. 2014 (19.51)
  Trvalý odkaz

  Ono bude eště chvíli trvat než se dosáhne nějakého slušného čísla recyklace.

  Podle mne je ale stále vhodnější kombinace úsporné žárkvky a té s wolframovým vláknem. Máme tak na chodbě, LED měla takové divné spektrum, takže jsem se rozhodl to dorovnat, místo kombinace 40 a 60W je tam teď lED (myslím 8W, nejsem si teď jistý) a ta 40W žárovka, Možná to snížím na 25W jestli najdu nějakou s lepším spektrem.

  Jinak mám dobrou správu pro všechny milovníky klasického tvaru žárovky, jsou k dostání takové LED,které mají v podstatě stejné vyzařovací ůhly jako klasické, dovolím si link ges.cz/cz/led-zarovka-ecolite-retro-e27-8-0w-800lm-tepla-bila-GES05180031.html

  Myslím že to konečně vyřeší i podle mne zásadní problém u LED a úsporek že nesvítí do všech směrů, na rozdíl od vláknových žárovek.

  Reagovat
 • 18. 12. 2014 (18.51)
  Trvalý odkaz

  Navíc proč šetřit na žárovkách, když si potom stejně doma přitápíte přímotopem..

  Reagovat
 • 18. 12. 2014 (18.49)
  Trvalý odkaz

  Led žárovky mají dva typy zrdojů, jedny blikají frekvencí sítě podobně jako zářivky a druhé svítí bez přerušování jako klasické žárovky. nevím jestli na tom našemu oku a mozku záleží, ale je to i viditelně poznat např při rychlejším pohybu rukou, že ta ruka je osvětlená jen místama přerušovaně podobně jako obrázky filmu, v klidu to samozřejmě poznat není. je blbý že typ zdroje je označený v málokterým e-shopu.

  Reagovat
 • 18. 12. 2014 (17.20)
  Trvalý odkaz

  Mluvit o úspoře desetitisícových částek chce opravdu hodně odvahy, zvláště pokud se bavíme o domácích účtech. Zvláště pokud vám taková led žárovka umře těsně po záruční době. To že je udávaná životnost čipu dejme tomu 30000 hodin, ještě neznamená, že vám neodejde hned po záruce driver. Navíc přinejmenším ty levnější velmi nepříjemně blikají. A výsledná úspora elektřiny se ve výsledku vyjímá dobře akorád tak na papíře. Osobně led žárovkám fandím, ale to zklamání co jsem zatím zažil, to vám těžko předám písemně. Za mě zatím bohužel palec dolů.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *