Příběh věcí – o skryté hrůze spotřební společnosti
Je tomu už tři roky, co se na webu objevilo skvělé video nazvané „The Story of Stuff“, neboli Příběh věcí. Průvodkyní je v něm Annie Leonard, která podrobně, ale přitom velmi jednoduchými slovy popisuje současnou konzumní společnost a všechny její skryté neduhy. Velmi poučné video je opatřeno českými titulky. Klikněte pro shlédnutí.
„The Story of Stuff“, neboli Příběh věcí, s českými titulky:
Video podrobně a přitom velmi jednoduše popisuje současný životní proces každého výrobku na světě. Tj. to jak je vytěžen, zpracován, distribuován, prodáván a poté vyhozen a zničen.
Na čistě lineární proces spotřeby dohlížejí vlády ovládané korporacemi, zatímco by to mělo být naopak. A jak ukazuje video, proces spotřeby by neměl být lineární, nýbrž cyklický.
Velmi zajímavé jsou i informace o tom, že pouhé 1% věcí, které si lidé ve Spojených státech nakoupí, je po šesti měsících stále využíváno.
Samotné video je vyprávěno především z perspektivy občana Spojených států amerických, tedy země, ve která spotřebovává zdaleka nejvíc světových zdrojů a vytváří největší množství odpadu na světě.
Nicméně platí všeobecně na každou spotřebitelsky zaměřenou společnost.
Velmi zajímavá je i informace o ekonomovi Victoru Lebowovi.
Ten už v 50. letech minulého století správně odhadl, že ekonomika států budoucnosti bude muset být založena na spotřebě a dokonale, překvapivě přímými slovy, ji popsal. Citujeme z Wikipedie:
„Naše enormně produktivní ekonomika vyžaduje, abychom spotřebu proměnili v náš způsob života, abychom přeměnili nakupování a používání věcí v rituály, abychom hledali své duchovní uspokojení, uspokojení našeho ega, ve spotřebě.“
Nestačí?
„Náš sociální status, společenské přijetí, prestiž, se nově bude odvíjet od našich spotřebitelských návyků. Samotný smysl a význam našich životů bude vyjádřen v termínech spotřeby. Čím větší bude tlak na jednotlivce aby se podřídil bezpečným a akceptovaným sociálním standardům, tím více bude toužit po tom vyjádřit své touhy a svou individualitu skrze to co nosí na sobě, co řídí, co jí, skrze svůj domov, auto, stravovací režim, koníčky.“
Tak tenhle pán měl v tom, jak bude vypadat společnost většiny světa v budoucnosti, jasno už před padesáti lety. Výše uvedené citace napsal pro jarní vydání magazínu Prodejní žurnál (Journal of Retailing). Oba uvedené odstavce se nacházely pod nadpisem „Skutečný význam spotřebitelské poptávky“.
Další zajímavá videa podobného typu najdete na webu www.storyofstuff.com.
Celé na zamyslenie, chýbajú už len banky a je to komplet.
V principu pravdivé, škoda že zbytečně demagogické. To pak může každý odpůrce snadno použít jako argument pro úplné shození ze stolu.