ČEZ investuje do decentralizace

Deník Aktuálně.cz přinesl zajímavý rozhovor s , šéfem . Ten mimo jiné řekl, že „v České republice horizontu několika desetiletí stěžejní roli převezme jaderná energetika“. Zároveň dodal, že obrovský potenciál se skrývá v decentralizaci. Právě tam aktuálně ČEZ investuje stovky milionů korun a zakládá novou společnost ČEZ Energo.  
decentralizace kogenerace skládka

ČEZ Energo je společná firma energetického gigantu ČEZ a úspěšné firmy Tedom z Třebíče. Podle informací serveru Česká pozice je šéfem firmy Michal Rzyman z ČEZu a jedním z jednatelů je Ivo Poukar, syn hlavního inženýra-architekta Dukovany.

ČEZ Energo bude postupně zprovozňovat malé kogenerační jednotky do výkonu 5 MW. Celkově chce mít během následujících let k dispozici souhrnný výkon 200 MW.

Výhodou je možnost decentralizace těchto zdrojů, které nemusejí být připojeny k . Navíc je výhodou i jejich vysoká účinnost, protože současně vyrábějí teplo i elektřinu.

Koncepty a jsou součástí programu firmy ČEZ.

Vzhledem k tomu, že záběr společnosti Tedom se zdaleka neomezuje jenom na Českou republiku, stejně jako v případě ČEZu, je možné, že s projektem kogeneračních jednotek bude ČEZ Energo chtít postupně expandovat také do zahraničí.

Aktuálně.cz, Česká pozice

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „ČEZ investuje do decentralizace

 • 12. 1. 2011 (13.34)
  Trvalý odkaz

  Zaujimalo by ma, ktorou technológiou by sa dalo produkovat z tepla chladenie. Ziadna mne znama technologia mi sem „nesedi“.
  Dakujem vopred za odpoved.

  Reagovat
 • 12. 1. 2011 (12.37)
  Trvalý odkaz

  jen pozn. vyrobené teplo v létě jde samozřejmě využít opačně a to pro chlazení

  Reagovat
 • 11. 1. 2011 (15.17)
  Trvalý odkaz

  To čaro vyššej učinnosti (vysoká je prilis eufemistický výraz) spociva v tom, ze zatial co klasicka tepelna elektraren (atomova, uholna) produkuje tiez teplo, ale distribucia tepla je neefektivna od cca 30 km od elektrarne, u kogeneracnej jednotky je cesta tepla k spotrebitelovi velmi kratka. Aspon v zimnych mesiacoch je teplo vyuzite na 100%. Aj straty na vedeni elektrickej energie su u tohoto modelu tiez priaznivejsie. Zaujimavejsie su vyzvy ohladne zasobnikov energii. Paradoxne uz existuju nakladovo rentabilne zasobniky ci tepla, tak elektriny.

  Reagovat
 • 11. 1. 2011 (14.01)
  Trvalý odkaz

  „Vysoká účinnost díky tomu, že vyrábí současně elektřinu i teplo“ – může být výhodou, ale je potřeba si uvědomit, že chvil, kdy je poptávka po obojím nebývá moc. S touto ideu lze uvažovat tam, kde je velký odbyt energie v podobě tepla a nejlépě v době, kdy jsou špičky v elektrorozvodné síti, tato nesoučasnost lze řešit např. akumulací tepelné energie, ale to celý systém zesložiťuje a prodražuje. Navíc by kogenerační jednotky měly být vždy řízeny centrálně s přihlédnutím k poptávce po tepelné energii.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *