ČEZ investuje do decentralizace

Deník Aktuálně.cz přinesl zajímavý rozhovor s , šéfem . Ten mimo jiné řekl, že „v České republice horizontu několika desetiletí stěžejní roli převezme jaderná energetika“. Zároveň dodal, že obrovský potenciál se skrývá v decentralizaci. Právě tam aktuálně ČEZ investuje stovky milionů korun a zakládá novou společnost ČEZ Energo.  
decentralizace kogenerace skládka

ČEZ Energo je společná firma energetického gigantu ČEZ a úspěšné firmy Tedom z Třebíče. Podle informací serveru Česká pozice je šéfem firmy Michal Rzyman z ČEZu a jedním z jednatelů je Ivo Poukar, syn hlavního inženýra-architekta Dukovany.

ČEZ Energo bude postupně zprovozňovat malé kogenerační jednotky do výkonu 5 MW. Celkově chce mít během následujících let k dispozici souhrnný výkon 200 MW.

Výhodou je možnost decentralizace těchto zdrojů, které nemusejí být připojeny k . Navíc je výhodou i jejich vysoká účinnost, protože současně vyrábějí teplo i elektřinu.

Koncepty a jsou součástí programu firmy ČEZ.

Vzhledem k tomu, že záběr společnosti Tedom se zdaleka neomezuje jenom na Českou republiku, stejně jako v případě ČEZu, je možné, že s projektem kogeneračních jednotek bude ČEZ Energo chtít postupně expandovat také do zahraničí.

Aktuálně.cz, Česká pozice
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.