Spojené státy chystají zavírání uhelných elektráren

, ministr energetiky USA, je známým zastáncem . Ve vládě se zároveň snaží podporovat a nový přístup k . Na nedávné konferenci o obnovitelných zdrojích energie ve upozornil, že během následujích pěti až osmi let bude ve uzavřena řada zastarávajících .  
fosilní paliva - uhelná elektrárna Datteln Německo

Byl to prezident kdo minulý měsíc řekl, že by se měly zbavit daňových úlev pro z . Ty každoročně stojí USA přes 4 mld. dolarů. Tyto peníze by místo toho měly být upotřebeny na rozvoj .

Stevn Chu pak minulý týden řekl, že většina uhelných elektráren v USA je stará 40 až 50 let, což je zhruba projektovaná životnost takovýchto typů . A je proto logické, že v následujících letech budeme svědky uzavírání těchto provozů.

Obama už dříve proklamoval, že Spojené státy by se měly zaměřit na to, aby v roce 2035 vyráběly až 80% elektrické energie z čistých zdrojů. Mezi ty počítá jak , tak i ty jaderné.

Navíc by se měly stavět pouze takové nové uhelné elektrárny, které zachycují a ukládají oxid uhličitý. Tuto technologii nazývá „clean-coal“, neboli „čisté uhlí“. V roce 2010 se v USA vyrábělo 314 GW v uhelných elektrárnách.

, ani Obama, ani nikdo jiný dosud však nepředložil přesný plán toho jak se budou v USA zastarávající uhelné elektrárny uzavírat. Existují prozatím pouze dohady. Např. Správa energetických informací odhaduje uzavření 7,7 GW do roku 2018. Konzultační společnost Brattle Group odhaduje 50 až 65 GW do roku 2020.

Jisté je, že za jejich uzavíráním nebudou stát ani tak pravidla EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), ale nové regulace v oblasti znečištění mědí a dalšími chemikáliemi, které způsobují kyselé deště a smog.

Businessweek

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *