Washington: Budovy musí doložit, kolik spotřebují energií

Krásný výhled, pozice přímo v centru, nízké energie. To realitní makléři tvrdí prakticky pokaždé. V případě pronájmu či prodeje velkých kancelářských bloků nebo administrativních budov by se ale informace o skutečných spotřebách energie opravdu hodila. Washington D. C. proto přichází s novátorskou myšlenkou: všechny velké administrativní budovy budou muset každoročně do databáze uvádět reálné spotřeby energií.

I této soukromé administrativní budovy na Pennsylvania Avenue se bude nové nařízení týkat. Zdroj:wikipedia.org
I této soukromé administrativní budovy na Pennsylvania Avenue se bude nové nařízení týkat. Zdroj:wikipedia.org
Vytvoření této databáze „Energetické spotřeby budov“ je jedním z nových opatření, kterými hlavní město Spojených států zacílilo na dosažení příčky nejekologičtějšího amerického města. S platností od 1.5 2013 budou muset všechny administrativní budovy v soukromém vlastnictví o výměře větší než 100 000 stop čtverečních (9290 metrů) uvádět, kolik protopí, prosvítí a jakou mají spotřebu vody.

Příjem těchto údajů bude zajišťovat Odbor pro životní prostředí (District´s Department of the Environment, DDOE), a jejich zveřejnění bude zajišťovat Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Veřejné informace

Tady, ve veřejně přístupné databázi, se bude moci každý podívat, nakolik provoz které budovy skutečně přijde, a z meziročních srovnání bude i patrno, kam se posunul proces ekologizace, investic do úspor energií té které nemovitosti.

Podoba seznamu, který až do dnešních dní obsahoval údaje o spotřebě administrativních veřejných a státních institucí, čeká ještě další rozšíření. Pokud se projekt na informovanost o spotřebách budov ukáže jako účinný, bude v roce 2014 rozšířen i na soukromé administrativní budovy s rozlohou 50 000 stop čtverečních (4645 metrů čtverečních).

Efektivnější hospodaření

„Systém reportů pomůže zvýšit povědomí o efektivním hospodaření s energiemi a vodou,“ říká Keith Anderson, ředitel DDOE. „A pomůže také majitelům identifikovat úsporná řešení.“

Ve Washingtonu se prý městské budovy podílejí na 75% emisí skleníkových plynů, a také spotřebovávají pětinu energií celé aglomerace. Moci ukázat na konkrétní cíle znamená samozřejmě možnost koncentrovat pak dotace a úsporná řešení na konkrétní budovy.

Podobný systém už funguje u komerčních budov v New Yorku a Filadelfii, ale teprve ve Washingtonu se systém „otevřel“ lidem, a databázi hodlá zpřístupnit veřejnosti.

CleanTechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *