Čína spojí devět velkých měst do jediné gigantické megalopole
Obrovský ekonomický rozmach Číny s sebou přináší mimo jiné intenzivní urbanizaci. Lidé se stěhují z chudých vesnic do bohatnoucích měst. Čínská vláda nyní plánuje nový infrastrukturní projekt, ve kterém spojí celkem devět milionových měst včetně Šen-čenu (8,9 mil.), Kantonu (11,7 mil.) a Dongguanu (6,4 mil.). Nová megalopole má mít přes 42 mil. obyvatel a plochu 41 440 km2, to je více než polovina rozlohy České republiky (78 867 km2).
Devítka měst v ústí Perlové řeky, jejichž anglická jména jsou Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizhou and Zhaoqing, Guangzhou a Shenzen, tvoří dnes jádro čínské výroby. Tvoří 10% ekonomického výkonu Číny.
Šílení architekti opět řádí – nad Čínou staví muzeum v oblacích
Čínská vláda připravuje spojení těchto devíti obrovských měst v jedno jediné. Plán zahrnuje 150 významných infastrukturních projektů v oblasti dopravy, energií a telekomunikací. Všechny tyto sítě mají být mezi jednotlivými městy propojeny a posíleny.
Bude to znamenat investice v hodnotě více než 190 mld. liber, v přepočtu téměř 6 bilionů korun. Cílem je nabídnout obyvatelům měst možnost volně cestovat a využívat všech služeb (např. lékařských) ve kterémkoliv z dříve jednotlivých měst.
Celkem bude vybudováno 29 železničních linek o celkové délce 4960 km. Obyvatelé se tak z jednoho městského centra do jiného dostanou nejdéle za hodinu. Zároveň se buduje vysokorychostní dráha, která novou metropoli spojí s Hong-Kongem hned na jihu.
Obyvatelé budou moct samozřejmě využívat společné univerzální karty na železnici a nakupovat si roční průkazky pro využívání hromadné dopravy napříč téměř 50milionovou megalopolí.
Městští plánovači očekávají, že se výrazně zlepší lékařská péče, školství a lidem se sníží telefonní účty až o 85%. Zároveň bude nové město intenzivně bojovat proti znečištění životního prostředí.
Čína hodlá podle magazínu Telegraph.co.uk do konce desetiletí vytvořit několik takovýchto obrovských městských ekonomických „klastrů“. Jedním z nich je například obrovský Po-chajský ekonomický kruh. Ten bude sdružovat město kolem Pekingu a Po-chajského zálivu, půjde o desítky milionů lidí.
Tenhle megaprojekt dává smysl a nejsou to vyhozené peníze na rozdíl od jiných jako třeba statisícová města postavená na zelené louce, ve kterých nikdo nebydlí.
Globalne
Populační exploze? No určitě ne v Číně, tam platí několik desetiletí: jeden pár = maximálně jedno dítě.
Anti Číňan: A co chceš asi tak dělat, vyhnat ty lidi na venkov potažmo do pouště?
Populacni exploze musi skoncit
Ideální cíle pro terorismus, nemoci a v případě konfliktů neutronovou bombu či jiné katastrofy… Jen do toho komanči. MEGA MEGA MEGA projekty jsou také jeden MEGA MEGA MEGA průser…