Čína spojí devět velkých měst do jediné gigantické megalopole

Obrovský ekonomický rozmach s sebou přináší mimo jiné intenzivní urbanizaci. Lidé se stěhují z chudých vesnic do bohatnoucích měst. Čínská vláda nyní plánuje nový infrastrukturní projekt, ve kterém spojí celkem devět milionových měst včetně (8,9 mil.), (11,7 mil.) a Dongguanu (6,4 mil.). Nová megalopole má mít přes 42 mil. obyvatel a plochu 41 440 km2, to je více než polovina rozlohy České republiky (78 867 km2).  
architektura - SOM - Čína

Devítka měst v ústí Perlové řeky, jejichž anglická jména jsou Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizhou and Zhaoqing, Guangzhou a Shenzen, tvoří dnes jádro čínské výroby. Tvoří 10% ekonomického výkonu .

Čínská vláda připravuje spojení těchto devíti obrovských měst v jedno jediné. Plán zahrnuje 150 významných infastrukturních projektů v oblasti , a telekomunikací. Všechny tyto sítě mají být mezi jednotlivými městy propojeny a posíleny.

Bude to znamenat investice v hodnotě více než 190 mld. liber, v přepočtu téměř 6 bilionů korun. Cílem je nabídnout obyvatelům měst možnost volně cestovat a využívat všech služeb (např. lékařských) ve kterémkoliv z dříve jednotlivých měst.

Celkem bude vybudováno 29 o celkové délce 4960 km. Obyvatelé se tak z jednoho městského centra do jiného dostanou nejdéle za hodinu. Zároveň se buduje , která novou metropoli spojí s Hong-Kongem hned na jihu.

Obyvatelé budou moct samozřejmě využívat společné univerzální karty na a nakupovat si roční průkazky pro využívání napříč téměř 50milionovou megalopolí.

Městští plánovači očekávají, že se výrazně zlepší lékařská péče, školství a lidem se sníží telefonní účty až o 85%. Zároveň bude nové město intenzivně bojovat proti znečištění .

Čína hodlá podle magazínu Telegraph.co.uk do konce desetiletí vytvořit několik takovýchto obrovských městských ekonomických „klastrů“. Jedním z nich je například obrovský Po-chajský ekonomický kruh. Ten bude sdružovat město kolem a Po-chajského zálivu, půjde o desítky milionů lidí.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „Čína spojí devět velkých měst do jediné gigantické megalopole

 • 31. 1. 2011 (14.20)
  Trvalý odkaz

  Tenhle megaprojekt dává smysl a nejsou to vyhozené peníze na rozdíl od jiných jako třeba statisícová města postavená na zelené louce, ve kterých nikdo nebydlí.

  Reagovat
 • 28. 1. 2011 (18.38)
  Trvalý odkaz

  Populační exploze? No určitě ne v Číně, tam platí několik desetiletí: jeden pár = maximálně jedno dítě.

  Reagovat
 • 28. 1. 2011 (16.41)
  Trvalý odkaz

  Anti Číňan: A co chceš asi tak dělat, vyhnat ty lidi na venkov potažmo do pouště?

  Reagovat
 • 28. 1. 2011 (12.32)
  Trvalý odkaz

  Ideální cíle pro terorismus, nemoci a v případě konfliktů neutronovou bombu či jiné katastrofy… Jen do toho komanči. MEGA MEGA MEGA projekty jsou také jeden MEGA MEGA MEGA průser…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *