Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28. 1. 2011 v rubrice Životní prostředí

Obrovský ekonomický rozmach s sebou přináší mimo jiné intenzivní urbanizaci. Lidé se stěhují z chudých vesnic do bohatnoucích měst. Čínská vláda nyní plánuje nový infrastrukturní projekt, ve kterém spojí celkem devět milionových měst včetně (8,9 mil.), (11,7 mil.) a Dongguanu (6,4 mil.). Nová megalopole má mít přes 42 mil. obyvatel a plochu 41 440 km2, to je více než polovina rozlohy České republiky (78 867 km2).  
architektura - SOM - Čína

Devítka měst v ústí Perlové řeky, jejichž anglická jména jsou Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizhou and Zhaoqing, Guangzhou a Shenzen, tvoří dnes jádro čínské výroby. Tvoří 10% ekonomického výkonu .

Čínská vláda připravuje spojení těchto devíti obrovských měst v jedno jediné. Plán zahrnuje 150 významných infastrukturních projektů v oblasti , a telekomunikací. Všechny tyto sítě mají být mezi jednotlivými městy propojeny a posíleny.

Bude to znamenat investice v hodnotě více než 190 mld. liber, v přepočtu téměř 6 bilionů korun. Cílem je nabídnout obyvatelům měst možnost volně cestovat a využívat všech služeb (např. lékařských) ve kterémkoliv z dříve jednotlivých měst.

Celkem bude vybudováno 29 o celkové délce 4960 km. Obyvatelé se tak z jednoho městského centra do jiného dostanou nejdéle za hodinu. Zároveň se buduje , která novou metropoli spojí s Hong-Kongem hned na jihu.

Obyvatelé budou moct samozřejmě využívat společné univerzální karty na a nakupovat si roční průkazky pro využívání napříč téměř 50milionovou megalopolí.

Městští plánovači očekávají, že se výrazně zlepší lékařská péče, školství a lidem se sníží telefonní účty až o 85%. Zároveň bude nové město intenzivně bojovat proti znečištění .

Čína hodlá podle magazínu Telegraph.co.uk do konce desetiletí vytvořit několik takovýchto obrovských městských ekonomických „klastrů“. Jedním z nich je například obrovský Po-chajský ekonomický kruh. Ten bude sdružovat město kolem a Po-chajského zálivu, půjde o desítky milionů lidí.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Shal:

  Tenhle megaprojekt dává smysl a nejsou to vyhozené peníze na rozdíl od jiných jako třeba statisícová města postavená na zelené louce, ve kterých nikdo nebydlí.

 2. Donte Stallworth:

  Globalne

 3. RazX:

  Populační exploze? No určitě ne v Číně, tam platí několik desetiletí: jeden pár = maximálně jedno dítě.

 4. moi:

  Anti Číňan: A co chceš asi tak dělat, vyhnat ty lidi na venkov potažmo do pouště?

 5. Donte Stallworth:

  Populacni exploze musi skoncit

 6. Anti Číňan:

  Ideální cíle pro terorismus, nemoci a v případě konfliktů neutronovou bombu či jiné katastrofy… Jen do toho komanči. MEGA MEGA MEGA projekty jsou také jeden MEGA MEGA MEGA průser…

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz