1 111 metrů – vertikální město pro čínský Shenzen

Kilometrové jako kdyby už v dnešní době nepředstavovaly žádný problém. Studio Julien de Smedt Architects navrhlo pro čínskou metropoli Shenzen novou gignatickou , nebo spíše vertikální město vysoké 1111 metrů.  

Mrakodrapy - Čína - Shenzen - Logistic City - vertikální město


Gigantické vertikální město je výjimečné tím, že je doslova prorostlé zelení, odshora až dolů. Navíc má být budova vybavena značným nožstvím a jakýmisi , které by dopravovaly obyvatele uvnitř.

Nová plánovaná budova nese název Logistic City. Obsahuje spoustu otevřených míst, a tak může využívat k přirozeného denního světla. Diskutuje se však stále také o možném využití . Samozřejmostí jsou pak technologie pro zachycování a , protože pumpovat ji do výšky přes 1 km není právě ekonomické, resp. energeticky nenáročné.

Mrakodrapy - Čína - Shenzen - Logistic City - vertikální město

Návrh Logistic City vznikl na zakázku města Shenzen, které si přálo novou budovu o pěti milionech metrech čtverečních. Zároveň jej architekti přihlásili do soutěže Buckminster Fuller Challenge. U té příležitosti se o projektu rozpovídali více. Údajně teprve po několika nevydařených pokusech si uvědomili, že navrhovat tak obrovskou budovu není jako stavět další mrakodrap, ale jako navrhovat kompletní město. Včetně veškeré logistiky a souvisejících problémů.

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “1 111 metrů – vertikální město pro čínský Shenzen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *