Los Angeles: místo billboardů bambusové houští

Billboardy jsou jako hodinky – často se na ně díváme jen tak, podvědomě, aniž bychom skutečně potřebovali vědět, kolik je vlastně právě hodin. Obří cedule na masivních kovových konstrukcích nás provádějí cestou z i do města. Kromě „prázdné“ reklamy nám ale vlastně vůbec nic nenabízejí. Stephen Glassman se rozhodl, že by přece jen mohly být ocelové nosníky billboardů prospěšné – a místo všudypřítomných reklam by mohly přinést do měst i čerstvý vzduch.

Namísto reklam zelené zahrady z bambusů. Zdroj: Stephen Glassman
Namísto reklam zelené zahrady z bambusů. Zdroj: Stephen Glassman

Glassman pochází původem z Los Angeles, které se nejrůznějšími alternativci z řad designérů jen hemží. Jeho nápad ale nepopírá originalitu. Na myšlenku netradičního využití jej kupodivu přivedla katastrofa.

Tedy, ta přírodní – všiml si totiž, že po zemětřesení v Northridge zůstala kostra nosičů billboardů nad dálnicemi netknutá, zatímco překližkové desky s reklamou zmizely. Scéna s „holými“ ocelovými torzy jej dovedla k nápadu osadit tyto všudypřítomné civilizační prvky zelení.

Rozhodl se proto s kolegy vytvořit systém monitorování kvality městského vzduchu, který by zároveň pozvedl estetickou úroveň L.A., a přinesl městu i čerstvý vzduch. Monitorovací jednotky budou využívat stávající uprázdněné nosníky, technologii wi-fi a místo reklam ponesou „zátěž“ v podobě bujných bambusových houštin.

Myšlenka si získala nemalou podporu a v současné době na její realizaci pracuje společnost Urban Air (s Glassmanem v čele), Summit Media (reklamní společnost a majitel billboardů) dále ARUP (zajišťující inženýrský servis) a také server Kickstarter, na kterém každý může tento projekt finančně podpořit mikropůjčkou.

Nejedná se o žádný „snílkovský“ výtvor, první takto upravené panely budou stát kolem přivaděčů v Los Angeles už příští rok na jaře. Zavlažování zelených bambusů a dalších odolných rostlin bude zajišťovat speciální „mlžící“ zařízení, zatímco senzory na konstrukci budou předávat data o teplotě, vlhkosti a kvalitě vzduchu on-line do systému.

Stephen Glassman věří, že po demonstrativní ukázce v L.A. se brzy přidají i další světové metropole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *