GE staví první americkou větrnou offshore farmu

Nové větrné farmy dodaly ve Spojených státech v letech 2010 – 2014 více než čtvrtinu celkové nové energetické kapacity – ke konci loňského roku to bylo 75 000 megawattů. Žádná jiná země s výjimkou Číny nemá více. 

Převoz rotoru turbíny Haliade. foto: GE
Převoz rotoru turbíny Haliade. foto: GE

Navzdory tomu, že Amerika má dlouhé pobřeží, větrné farmy jsou budovány výhradně na souši. Jenže to se teď má změnit. Největší americký výrobce větrných turbín, společnost GE, právě dokončila instalaci plošin, které ponesou první offshore větrnou farmu ve Spojených státech.

Větrná farma, postavená společností Deepwater Wind se nachází zhruba pět kilometrů od Block Island u východního pobřeží USA, do provozu by měla být uvedena ke konci roku 2016.

Každý generátor váží 150 tun a má průměr 7,6 metru. foto: GE
Každý generátor váží 150 tun a má průměr 7,6 metru. foto: GE

Nová větrná farma bude využívat pěti velkých turbín Haliade, které GE zakoupila společně s Alstomem loni na podzim, a které vyrábí v továrně v ústí řeky Loire ve francouzském Saint-Nazaire.

Každá turbína Haliade dokáže generovat 6 megawattů, což je dostatečný objem k napájení 5 000 amerických domácností; zároveň se během životního cyklu turbíny ušetří 21 000 tun oxidu uhličitého.

Turbína Haliade v Severním moři. foto: GE
Turbína Haliade v Severním moři. foto: GE

Turbína má rotor o průměru 150 metrů a otáčí se na prostoru, do kterého by se vešly dva poschoďové Airbusy A380. Generátor je jeden z největších, jaký byl kdy vyroben, váží 150 tun, je usazen ve výšce 100 metrů a je vybaven permanentním magnetem.

Je rozdělen do tří samostatných elektrických obvodů. Dokonce i kdyby se dva obvody odpojily, ve zbylém okruhu může turbína ještě vyrobit 2 megawatty elektřiny.

Část turbíny Haliade opouští výrobní závod GE v St. Nazaire ve Francii. foto: GE
Část turbíny Haliade opouští výrobní závod GE v St. Nazaire ve Francii. foto: GE

Nízké nároky na údržbu jsou tu nesmírně důležité, neboť zařízení je na volném moři, kde zrádné vody a silný vítr mohou pozdržet případný výjezd k opravě o několik dnů i týdnů.

První turbína Haliade právě opustila továrnu a zamířila do Dánska, kde bude instalována v elektrárně Osterild. Ve stejné továrně ve Francii se vyrábějí i generátory – továrna jich může vyrobit asi 100 ročně.

Už samotný výrobní proces je velice inovativní, stejně jako sám generátor. Ten se po výrobní lince sune na vzduchovém polštáři, aby se snížila nutnost použití jeřábů.

Generátor v továrně GE. foto: GE
Generátor v továrně GE. foto: GE

Ale to není vše. GE rovněž nabízí provozovatelům větrných farem přístup do „GE Store“, což umožňuje společnosti rychle sdílet vědomosti, technologie a inovace napříč svými divizemi.

Například Deepwater Wind se inspiroval projektem baterií vyvíjených společností Current, což je start-up „sponzorovaný společností GE“, a tento projekt zpracovává pro chystanou elektrárnu Deepwater ONE (90 MW, 15 turbín) v South Forku na Long Islandu. Baterie zajistí stabilizaci sítě a zvýší využití energie poskytované offshore větrnými turbínami.

Baterie též řeší jeden z klíčových problémů, před nimiž dnes stojí producenti obnovitelné energie. Baterie umožní uchovat přebytek elektrické energie, který je generován při silném větru, a tento následně uvolnit do sítě během špičky.

„Toto řešení umožní elektrárně South Fork uspokojovat poptávku po energii dostupným a udržitelným způsobem,“ říká generální manažerka divize úložišť ve společnosti Current Pratima Rangarajanová. 

Další překážku představuje přenos energie z moře na břeh. A právě zde přichází ke slovu divize GE Energy Connections. Propojení offshore farem se sítí vyžaduje vybudování elektrické rozvodny offshore.

HVDC kabely, vyvíjené právě GE Energy Connections, dokáží energii přenést efektivně na vzdálenost 50 kilometrů i déle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *