KarTent: kartonový stan na letní festivaly

Do letní série hudebních festivalů nám sice ještě pár měsíců schází, ale kdo je připraven, není zaskočen. Holandská start-upová společnost KarTent proto už před vlastním zahájením evropské sezóny představila svůj nový model originálního stanu. Je kompletně recyklovatelný, vyrobený z kartonu.

„Jednoduchý způsob, jak zatočit s odpadky po festivalech – recyklovatelný stan.“ Zdroj: KarTent
„Jednoduchý způsob, jak zatočit s odpadky po festivalech – recyklovatelný stan.“ Zdroj: KarTent

Fanoušci navštěvující vyhlášené evropské hudební festivaly neznamenají pro pořadatele jen radost. Zejména po ukončení akce se každý účastník „podepíše“ na celkové bilanci průměrnou produkcí 2,5 kilogramů odpadků zanechaných na místě, v což nejsou započítány odpadky v koších, kontejnerech a pytlích.

Tento odpad rozmanitého složení navíc pokrývá velkou plochu, a pro pořadatele znamená uvedení plochy do původního stavu náklady srovnatelné s honorářem těch největších hudebních hvězd.

Překvapivě největší podíl na objemu ladem zanechaného festivalového odpadu nemají na svědomí prázdné láhve, ale spací a pytle a především stany.

Jejich nízká pořizovací cena se v ceně několikadenní festivalové vstupenky hladce ztratí, a lidé je raději zanechají na místě, aby se s nimi nemuseli vláčet zpátky.

Čeští hudební fanoušci jsou o poznání spořivější, ale po západoevropských hudebních akcích zůstávají běžně na místě tisíce opuštěných stanů. KarTent proto hodlá nabídnout lidem smysluplnější, levnější a hlavně ekologičtější alternativu.

Dvoumístný stan vyrobených z kartonových desek, ve tvaru „áčka“, určený pro jednorázové použití. Uvnitř nabízí užitnou plochu o rozloze 3,3 metrů čtverečních, a poskládaný – s váhou 0,6 kilogramů – je ideálním řešením pro rychlé přespání.

Jeho konstrukce je na rozdíl od moderních „želv, iglú, boulí“ velmi prostá. Otázkou zůstává, jak dlouho bude schopen odolat kartonový stan  dešti a blátu, kterým jsou některé naše hudební festivaly doslova proslavené.

Jeden myslel na “KarTent: kartonový stan na letní festivaly

  • 16. 1. 2024 (1.15)
    Trvalý odkaz

    Já si nedovedu představit kartonový stan v deštivých dnech. Proto jsem si na festivaly pořídila automatický stan, který je rychle postavený a chrání mě před nepříznivým počasím. Na fesťáky jezdím pravidelně a každý rok mě chytne pořádný slejvák, ale v tomhle stanu jsem v pohodě. Už se těším až letos zase začnou.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *