Lapač mlhy zásobuje vodou 400 lidí

Marocká nezisková organizace Dar Si Hamad spustila největší „lapač mlhy“ na světě. Zařízení, které slouží ke kondenzaci vodních par a výrobě vody v provincii Aït Baâmrane, pokrývá plochu téměř 600 metrů čtverečních.

„Hustá síť napjatého Lapače mlhy z polymerů slouží ke kondenzaci vzdušné vlhkosti.“ Zdroj: Dar Si Hamad
„Hustá síť napjatého Lapače mlhy z polymerů slouží ke kondenzaci vzdušné vlhkosti.“ Zdroj: Dar Si Hamad

S takovým rozměrem už má technologie, s úspěchem otestovaná na řadě lokalit po světě, zcela zásadní význam. Jeden metr čtvereční natažené husté polymerové sítě je totiž schopen „vyrobit“ až tři litry čisté vody. Lapač vzdušné vlhkosti od Dar Si Hamad je tak schopen napojit každý den přes 400 lidí, kteří měli jinak se sháněním vody v hornatém terénu velké problémy.

Lidé z marocké neziskovky si navíc pochvalují, že horská mlha je o něco „hustší“, než mlha při pobřeží, a že i výtěžnost celého systému je větší než očekávali. V pohořích Antiatlasu, kde šest měsíců v roce neprší, se přitom počítá každá kapka.

Na celém systému, který vychází z původního modelu navrženého v Massachusettském technologickém institutu, je pozoruhodná jeho jednoduchost a současně účinnost.

„A lidé někdy mají tendenci přehlížet ta nejsnadnější řešení,“ říkají lidé z Dar Si Hamad. Marocký systém je navíc vylepšen o několik prvků, které ve verzi z MIT chyběly.

Například vodosběrný mechanismus je obohacen o čerpadlo na solární pohon. Nabírání vody tak nebylo u Aït Baâmrane nikdy tak jednoduché. Dosud byli zdejší lidé závislí na prameništích a často znečištěných studnách.

Shánět vodu bylo úkolem mladých dívek, které denně trávily až 3,5 hodiny sháněním vody. Pochopitelně, že na úkor školní docházky, což by se nyní mohlo změnit.

Sdílet: