Lapač komárů z Ria se potí jako člověk

Brazílie nebere souboj s komáry na lehkou váhu. Proti potenciálním přenašečům viru Zika nasazuje stále nové prostředky. Svými nápady přispívají i nejrůznější kreativní umělci a designéři. Nejnovějším jsou billboardy, které lapají bodavý hmyz unikátním způsobem.

„Dobrý nápad, který je jen trochu nedotažený. Prostě lapač komárů, který se potí.“ Zdroj:
„Dobrý nápad, který je jen trochu nedotažený. Prostě lapač komárů, který se potí.“ Zdroj:

Zařízení z Ria vypadá jako klasický pouliční mediaboard, který ale při bližším pohledu přestává působit „obyčejným“ dojmem. Tenhle totiž zapáchá a doslova se potí. To díky zabudovanému zařízení, které zvolna uvolňuje do svého obalu aerosol oxidu uhličitého a kyseliny mléčné.

Výsledný produkt pak nejen připomíná svým odérem zpocené podpaží, ale také „vydechuje“, podobně jako člověk. Oba tyto signály pak velmi intenzivně lákají komáry.

Protože oba mediaboardy vydávají skutečně koncentrovaný pach, jsou prý schopny lákat komáry až z dvoukilometrové vzdálenosti. Slétají se k zařízení, vlétají malým průduchem dovnitř a ven už se nedostanou. Past sklapla.

Syntetický lidský pot a dech přitom nejsou, z hlediska nákladů, zrovna drahé opatření. Designéři z NBS a Posterscope zpřístupnili celý materiál ke konstrukci zařízení formou otevřené licence na internetu, kde uvádí i cenu výroby. Nepřesahuje 200 dolarů.

I když nápis na obou mediaboardech zní: „Toto zařízení polapí tisíce Zika komárů za den“, veřejnost se vůči této „technologii likvidace obtížného hmyzu“ staví spíše vlažně. Komárů jsou totiž miliony, a dvě zařízení v centru města na tom sotva co změní. Někteří odborníci tento nápad přímo kritizují.

„Čistě technicky je to zařízení provedené správně, ale nepřijde mi rozumné vytvářet něco jako lákavý signál pro komáry uprostřed hustě zasídlené oblasti,“ říká například Chris Jackson z Univerzity v Southhamptonu. „Když totiž nalákáte komáry do lidmi přeplněné oblasti, vystavujete je vlastně velkému riziku.“

Jeden myslel na “Lapač komárů z Ria se potí jako člověk

  • 31. 10. 2016 (13.34)
    Trvalý odkaz

    Pokud to stojí 200dolarů hned bych si jeden koupil. Nedávno jsem koukal na internetu, že něco podobného se dá koupit za 18000 Kč.
    Pokud to někomu vadí, může se dát okolo hustě zabydlených oblastí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *