Kolik solární energie dokáže zachytit vaše střecha?

Státní instituce, firmy i soukromé osoby čím dál více umisťují solární panely na střechy budov nebo průmyslových hal. Avšak ne každá střecha je ideální pro instalaci solární elektrárny. Vědci z univerzity z Gothenburgu ve Švédsku vyvinuli počítačový program, který dokáže graficky vyhodnotit intenzitu slunečního záření na jednotlivých střechách. Může jít o střechy celých měst, městských čtvrtí nebo i jednotlivých domů. V době stoupajících cen energie, kdy se bojuje doslova o každou kWh elektrické energie, bude podobný matematický model velkou pomocí.

Grafický výstup z programu SEES
Grafický výstup z programu SEES

Jaké faktory bere program v potaz? Jde především o natočení a sklon střechy, stínění ostatních budov či vegetace a úhel dopadu slunečního záření v průběhu celého roku. Ze získaných dat program vyhodnocuje, kolik kWh solární energie každá střecha v průběhu roku obdrží.

Vědci svůj program nazvali „Solární energie ze stávajících struktur“, neboli zkráceně SEES. Software pro své výpočty získává data z geografického informačního systému (GIS). GIS je obrovská geografická databáze, která shromažďuje, ukládá, analyzuje a v obrazové podobě zobrazuje zeměpisná data.

Moderní sběr geografických dat pro databázi GIS
Moderní sběr geografických dat pro databázi GIS

Nadneseně řečeno, GIS je počítačový model okolní reality. Nejen, že třírozměrně modeluje povrch země, jednotlivé objekty a vegetaci, ale modeluje také vzájemnou souvislost mezi jednotlivými objekty. Objektem je v GIS systému například také slunce.

Vědci z Gothenburgu založili svůj program právě na těchto datech. SEES využívá kromě jiného informace o pohybu slunce na obloze. Dokáže tak přesně určit, v jakém úhlu dopadají sluneční paprsky na jednotlivé body na mapě, délku a intenzitu slunečního záření v průběhu roku a zda nedochází ke stínění slunečních paprsků jinými budovami či vegetací.

Společně s ostatními atributy, tak může velmi věrně simulovat, jaké množství solární energie dopadne na jednotlivou střechu nebo bod na zemi. Bohužel není známo, zda software také počítá s „průměrným počasím“ nebo nikoliv.

Systém je nyní testován ve městě Gothenburg, ale může být samozřejmě využit kdekoliv na světě. Budoucí uživatelé se navíc nemusí bát, že za licenci budou platit tisíce dolarů. Po dokončení bude program nabídnut všem uživatelům zcela zdarma.

physorg.org

2 komentáře: „Kolik solární energie dokáže zachytit vaše střecha?

  • 1. 2. 2012 (10.48)
    Trvalý odkaz

    pane Daniel, tak pár sekund odhadu nebo přesnější studie? Rozhodněte se ;)

    Reagovat
  • 24. 10. 2011 (8.36)
    Trvalý odkaz

    Přijde mi to vcelku nesmyslné.. smysluplnost montáže panelů v závislosti na účinnosti je otázkou pár sekund odhadu. Jistě, zde to odhadne přímo na kWh, ale jistě s nízkou přesností. Orientačně se to dá použít a když to bude zadarmo, tak proč ne.. ale přesnější studie je před uvažováním o montáži tak jako tak nutná.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *