Mořská termální elektrárna

Společnost Lockheed Martin obdržela kontrakt na vybudování termální typu (Ocean Thermal Energy Conversion) u pobřeží . Cílem je do roku postavit a zprovoznit elektrárnu o výkonu 10 MW. Tento projekt bude odrazovým můstkem ke stavbě mnohem větších elektráren, které by měly dosahovat výkon až 100 MW.  

Mořská termální elektrárna OTEC

Elektrárna OTEC je „mořským“ ekvivalentem . Princip je podobný. Avšak zatímco geotermální elektrárna využívá rozdílů mezi nižší teplotou na povrchu a větší v podzemí, u mořské termální elektrárny je to naopak. Zde je využíváno rozdílů teplot mezi studenou v hloubce a teplejší vodou na povrchu.

Celý systém funguje tak, že teplá povrchová voda zahřívá pracovní médium s nízkým bodem varu (). Vzniklý plyn roztáčí generátor , který vyrábí . Plyn je poté ochlazen studenou vodou a kondenzuje zpět na kapalinu. Celý proces může začít znovu.

Princip elektrárny OTEC je známý již dlouhou dobu. Ale nikdy se nepodařilo zprovoznit elektrárnu, která by fungovala dlouhodobě.

Elektrárny nejsou příliš účinné. Nejnovější typy mají dosahovat účinností kolem 4-4,5% (starší 1-3%). Ale zato mají jednu obrovskou přednost – na rozdíl od klasických zdrojů , můžou pracovat neustále. Bez ohledu na přírodní podmínky.

Navíc mají další výhody. Systém dodává celou dobu studenou vodu o teplotě 5 °C, kterou je možné použít pro , ochlazování půdy pro potřeby (možnost pěstovat rostliny z mírného pásu) či akvakulturu (chov humru nebo lososu). Princip systému je možné také využít pro .

Lze jen doufat, že tento pilotní projekt bude úspěšný. Protože jak jde vidět, elektrárna by nejen vyráběla čistou obnovitelnou energii, ale také by pokrývala širokou škálu lidských potřeb.

2 komentáře: „Mořská termální elektrárna

 • 16. 12. 2010 (11.26)
  Trvalý odkaz

  Na prvy dojem by to mohlo fungovat na pusti lepsie, ale v skutocnosti to nie je pravda. Ide o to, že voda ma niektore nesporne výhody a jednou z nich, je voda tecie, piesok netecie. Studenu vodu ked z pod zariadenia vycerpam, na jej miesto pritecie nova – studena, Ak system nepracuje na principe vymeny vody, ale na principe vymeny tepla, voda ma opat lepsiu charakteristiku, ma lepsiu tepelnu vodivost. To iste plati aj pre vrchne teple vrstvy.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 14. 12. 2010 (17.00)
  Trvalý odkaz

  Myslim, ze toto by mohlo ovela ltpsie fungovat na pusti. Tam by nebol vobec potrebna hlbka niekolko sto metrov, az kilometrov, ale stacilo by len par metrov.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *