Podzim na zahradě. Jak vyrobit sezení ze starých palet?

Vaše zahradní sezení už dosloužilo, a spolu s podzimem je třeba přemýšlet na novým na příští sezónu?

Co takhle si ho během jednoho dne vyrobit a strávit barevný listopad ještě na zahradě?

Obecně je výroba jakéhokoliv nábytku z palet v poslední době trendem. Než se pustíte do složitějších kreací a vyrobíte pohovku nebo postel, můžete si to vyzkoušet právě na zahradním nábytku. S tím správným nátěrem a péčí vydrží věky.

Co budete potřebovat na výrobu?

· Projektové palety
· Úhelník
· Šrouby
· Akrylová nebo ochranná barva na dřevo
· Kolečka

Čím to smontujete a natřete?

· Aku vrtačka
· Dláto
· Plochý štětec
· Úhlová bruska

Výběr správných palet a jejich příprava

Krokem číslo jedna je vybrat ty nejstabilnější palety. Nesmí mít žádné praskliny, nemluvě o větších vadách. Na sezení budete potřebovat 4 palety, pokud oželíte opěrky na ruce, pak stačí 3. Stůl bude složen z 2 nebo 3 palet, záleží na výšce, kterou chcete. Nejprve palety zbruste, a poté natřete ochrannou barvou na dřevo (proti škůdcům), nebo akrylovou barvou podle požadovaného odstínu.

Výroba lavičky

Dvě palety dejte k sobě a přišroubujte pomocí vrtacího aku šroubováku, nebo multifunkční aku vrtačky k sobě. Třetí paletu použijte jako opěradlo a na několika místech pořádně přišroubujte. Myslete na to, že opěradlo musí vydržet velkou zátěž, takže se nebojte použít třeba 6 šroubů.

Posledním krokem jsou opěradla, která můžete přidat pomocí jedné, rozdělené a přišroubované palety po obou stranách lavičky. Ty ale nejsou nutností.

Výroba stolku

Stolek sestává z 2 palet, které přišroubujete k sobě. Samozřejmě ho můžete navýšit ještě o jednu paletu, pamatujte ale, že pak se s ním kvůli jeho váze bude hůře manipulovat. Právě proto můžete spodní paletu opatřit v rozích čtyřmi kolečky, které jednoduše přišroubujete třeba vrtacím aku šroubovákem.

Jak se o zahradní nábytek z palet starat?

Nespornou výhodou zahradního nábytku z palet je jeho bezúdržbovost. V případě, že jste palety naimpregnovali proti škůdcům, máte na roky dopředu vystaráno. Akrylová barva zase napomáhá voděodolnosti, takže paletovému nábytku neublíží ani déšť. Pokud se ho rozhodnete schovat na zimu, například do zahradního domku, počítejte, že ho stačí jednou za 5 – 10 let obrousit a znovu natřít, aby získal zase nový vzhled. Běžná údržba spočívá pouze v přetření vlhkým hadrem a vytřením do sucha.

Jeden myslel na “Podzim na zahradě. Jak vyrobit sezení ze starých palet?

  • 11. 5. 2024 (22.21)
    Trvalý odkaz

    Manžel chtě taky do naší pergoly vyrobit stůl a křesla z palet, ale nakonec usoudil, že se k tomu nedostane, takže teď řeším, jaký nábytek vybrat. Líbí se mi umělý ratan i dřevo z https://www.avenberg.cz/k61-zahrada-zahradni-nabytek a nevím, jaký vybrat. Oba typy mají výhody i nevýhody. S jakým máte lepší zkušenosti?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *