Větrné elektrárny nebo vzpomínky?

Na evropském pobřeží Atlantiku už nejedna větrná farma stojí. Mohlo by se proto zdát, že plánovaný projekt pobřežních elektráren u Normandie nemůže nic zastavit. Problém tu ovšem je, a ne právě malý. Pláže Courseulles-sur-Mer ve Francii, kde by společnost Eolien Maritime France ráda vybudovala svůj větrný park, jsou totiž živoucím pomníkem na vylodění ze „Dne D“.

Pláž Juno v oblasti Courseulles-sur-Mer ve Francii. foto: Dr Wilson, licence Creative Commons
Pláž Juno v oblasti Courseulles-sur-Mer ve Francii. foto: Dr Wilson, licence Creative Commons

Od 2. světové války uplynulo téměř sedmdesát let. Většina britských, amerických a kanadských mariňáků jsou dnes devadesátiletí staříci. Přesto se jim příčí, aby na dohled plážím – dříve posetých minami a zátarasy, kde vykrváceli jejich kamarádi – stály obří větrníky. Na jedné straně tak stojí racionalitou vyvážený projekt na výstavbu 450 MW větrné elektrárny, na druhé pak silné a stále živé emoce účastníků dávných bojů.

Na obhajobu společnosti Eolien Maritime France (EMF) nutno dodat, že se prozatím vypořádává s připomínkami a kritikou na úrovni. Společně s investory přistoupila k „veřejnosti otevřené“ diskuzi, zda a za jakých okolností celý záměr realizovat.

Po prvních připomínkách už revidovala původní plány, a snížila o 35 % vizuální dopad celého díla. Věže větrných elektráren budou nepatrně nižší, a stát by měly v rozvolněnějších odstupech, ve vzdálenosti 0,8 km.

Celkem pětasedmdesát šestimegawattových větrníků by se mělo vejít na plochu dvanácti akrů, vzdálenou necelou desítku kilometrů od pobřeží. Spojení s pobřežím by měl zajistit síť podmořských kabelů.

EMF odhaduje celkové náklady záměru na 1,8 miliard euro. Pozitivní je, že k „ryze francouzskému“ stavebnímu projektu se mohou vyjadřovat i veteráni – Kanaďané, Američané a Britové.

Společnost EMF v tiskovém prohlášení uveřejnila, že: „Je ochotna respektovat památná místa vylodění, a doufá v zapojení místních iniciativ, tak aby vzpomínka na Den D zůstala stále živá.“ Přesto zatím stojí celý plán na výstavbu velké příbřežní větrné elektrárny vodě.

3 komentáře: „Větrné elektrárny nebo vzpomínky?

 • 15. 7. 2013 (9.47)
  Trvalý odkaz

  Než bude projekt připraven k realizaci, tak už nebude žádný žijící pamětník…

  Reagovat
 • 15. 7. 2013 (8.33)
  Trvalý odkaz

  Normálně bych byl proti. Ale mrtvým je to jedno a USA a Velká Británie jsou stejně dnes totalitní státy, které nás odposlouchávají, čtou naši poštu, ohrožují a zastrašují ostatní státy, s těmi padlými už nemají nic společného.
  Ať to tam postaví aspoň z toho bude nějaký užitek a památce padlých postačí památník.

  Reagovat
  • 16. 7. 2013 (14.57)
   Trvalý odkaz

   O totalitě víš prd. Odstěhuj se do číny či ruska a prstíčkem budeš hrabat za USA a GB. Jinak stavět dotované větrné parodie na elektrárny je zhovadilost, bez ohledu na to kde. Pokud by se tyhle pomníky degenerace evropy měly stavět na památných místech byl by to zločin.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *