Martin Roman, šéf ČEZ: decentralizace výroby je budoucnost

, ředitel energetické firmy , poskytl online rozhovor magazínu . Hovořil o aktuální situaci společnosti, o i budoucím rozvoji. Nejzajímavější témata? , , obnovitelné zdroje, „Nová vize“.  

ČEZ logo

zodpovídal mimo jiné otázky týkající se žhavého tématu . už podle něj nemá v plánu výstavbu dalších těchto . Zároveň potvrdil to, co je odborníkům dlouho známo: v jsou podle něj významným ohrožením české elektrické . „Technické prostředky existují, podle našich informací se provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, na toto připravuje,“ odpověděl Roman doslova.

Nová strategie ČEZu pro příští rok a následující léta se nazývá „Nová vize“. Její součástí je konsolidace zahraničních investic a příprava firmy na budoucnost. Součástí toho bude i rozvoj nové oblasti podnikání, totiž . Půjde o malé , které „přímo u zákazníků budou vyrábět až s 90procentní účinností teplo a „. Tedy něco podobného, co aktuálně představila v společnost .

„V a v určitě vidíme budoucnost. Nyní finišuje tendr na dodavatele těchto malých kogenerací, počítáme s jejich instalovaným výkonem od stovek kilowatt do jednotek megawatt. Neznamená to samozřejmě, že by velká již neměla budoucnost, ale ta decentralizovaná bude hrát mnohem větší roli než dosud. Během dvou let bychom rádi měli v těchto zdrojích zhruba 8 – 10 MW.“ – Martin Roman

Roman také zabrousil k tématu . Její podporu firma už delší dobu slibuje, ale posledních pár měsíců se nic nedělo. Nicméně už na 7. prosinec je plánována tisková konference ČEZ a , kde nejspíš obě firmy oznámí pořízení testovací flotily . Roman k tomu dodává: „V tuto chvíli běží tender na budování a zároveň finišujeme jednání s . V příštím roce určitě v této oblasti uvidíte konkrétní výsledky.“ Už se těšíme!

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Martin Roman, šéf ČEZ: decentralizace výroby je budoucnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *