Volkswagen vyrábí malé kogenerační elektrárny

se stává oborem budoucnosti. Konečně, po 25 letech, kdy přešlapovala na místě nebo v minulosti. Hrnou se do ní kromě společnosti i další. Nejnověji např. . Ta začala ve své v Salzgitteru vyrábět malé domácí plynové elektrárny pro i .  
výroba energie - domácí elektrárna Volkswagen Lichtblitz

Volkswagen spojil síly se společností Lichtblick už před déle než rokem. Společně se chtějí zasadit o rozsáhlou decentralizaci v . Lichtblick je poměrně malá energetická společnost se sídlem v , která nabízí . Má asi půl milionu zákazníků, ale přesto má ambice konkurovat největším evropským hráčům jako jsou nebo .

Decentralizace výroby energie

Její nový obchodní model totiž jde cestou decentralizace s využitím , kterého bude ještě pár stovek let více než dostatek a které je velmi levné. Jde o . Proč se Lichtblick spojil právě s automobilkou Volkswagen? Rudolf Krebs, šéf divize koncernu VW, na to odpovídá: „Většina toho co potřebujete na výrobu malé už existuje v moderních .“

Klíčem nového obchodního modelu společností Lichtblick a Volkswagen je totiž motor na , který Volkswagen montuje do některých verzí oblíbeného . Díky tomu, že v lze využít nejen vyrobenou , ale také produkované odpadní , má miniaturní tepelná elektrárna díky této výslednou účinnost kolem 94%.

Pro srovnání, účinnost moderních se pohybuje mezi 30-40%, v případě / mezi 40-60%. Nové malé plynové mikroelektrárny do sklepa od Lichtblicku slibují proměnit se v miliardový byznys. Firma si představuje, že časem se jich navzájem propojí 1000, 10 000 nebo i 100 000. Vznikla by tak největší virtuální plynová elektrárna v , která by mohla nahradit jednu až dvě .

Elektřina i teplo, levněji

Malé elektrárny Volkswagen/Lichtblitz nejen že pro dům kde jsou instalovány, ale navíc také teplo. Pokud je energie víc než spotřebuje, lze elektřinu prodat do .

Jedním z limitujících faktorů pro rozvoj decentralizované výroby energie v malých tepelných elektrárnách je samozřejmě cena. Ta se podle Volkswagenu v případě jejich novinky pohybuje kolem 20 000 euro. Lichtblitz proto vymysleli originální obchodní model. Ten by mohl zaujmout nejen běžné majitele rodinných domů, ale především stavební a developerské firmy.

Za jednorázový instalační poplatek mezi 5000 a 8500 euro (zřejmě podle výkonnosti jednotky) se firma Lichtblitz postará o instalaci malé elektrárny. Ta zůstane i nadále jejím majetkem a firma se bude starat o její provoz, udržbu a zajistí i dodávky plynu. Zároveň bude vykupovat elektřinu a o tento zisk sníží majiteli pravidelný účet za plyn. Celkem by měly domy dosáhnout úspory až 40%.

Plyn také jednou dojde, ale…

Jistě, zemní plyn je opět a jeho spalováním vznikají emise. V tomto případě jde však o zajímavou alternativu k jaderné energii a velkým uhelným elektrárnám. Výhodou je i zmíněná decentralizace, která umožňuje mnohem operativnější a chytřejší chování sítě – jde tedy o cestu k . Zemní plyn lze mimoto také nahradit .

Zástupci firmy Lichtblitz vidí ve svém projektu potenciální revoluci – a nejsou daleko od pravdy. Volkswagen má v plánu vyrábět ve své továrně asi 10 000 mikroelektráren ročně. V případě zvýšeného zájmu ale určitě nebude problém výrobu navýšit. Virtuální plynová elektrárna fungující zcela decentralizovaně bude skvělým doplňkem obrovského a stále rostoucího množství v Německu, jako jsou a .

Navíc v Německu roste také prodej , tedy stlačený zemní plyn, a je vidět, že země se chce velmi rychle zbavit své závislosti na (pravda, vymění ji za závislost na zemním plynu), uhelných a jaderných elektrárnách.

iHNed.cz, Spiegel
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.