Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
21. 6. 2010 v rubrice Větrná energie

Podle zprávy Evropské asociace pro větrnou energii se tento rok větrným elektrárnám v instalovaném výkonu podaří předstihnout ty plynové. Je pravděpodobné, že co se týká objemu nové kapacity, umístní se větrné turbíny na prvním místě. pokračování…větrné elektrárny - pobřežní větrné turbíny

Datum 15. června bylo prohlášeno za Světový den větru. K jeho příležitosti vydala asociace důležitou zprávu, která představuje aktuální statistiku v oblasti větrné energie. Minulý rok přibylo rekordních 10,163 GW instalované kapacity. To představovalo 39% veškeré nově instalované výrobní kapacity v Evropské unii.

Celkově bylo v roce 2009 v EU k dispozici 74 767 GW ve větrných turbínách. Letos by to mělo být o dalších deset navíc. Ekonomická krize je podle některých za námi, a tak investoři mohou své projekty opět rozjet naplno. Žebříček letos opět povede Německo, přes 1 GW přidají ale také Francie a Itálie. Ve Španělsku se očekává pokles, který však vynahradí nové členské země Evropské unieBulharsko a Rumunsko.

Mimochodem, právě v Rumunsku aktuálně ČEZ spustil svůj větrný park s výkonem několika stovek megawattů. Na druhé příčce za Německem se má umístit Británie, která se blýskne zejména pobřežními větrnými elektrárnami. Proti tomu plynové elektrárny letos zažijí výrazný propad.

zdroj: ewea
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz