Němec si postavil dům, který se otáčí za sluncem

Německý architekt Rolf Disch si vybudoval unikátní sídlo. Nazval jej „Heliotrop“. Má tvar válce stojícího na „kuří nožce“. Výjimečný je tím, že se neustále otáčí za sluncem. pokračování…domy - Heliotrop

Třípatrový válec je kolem dokola obepnut solárními kolektory, který poskytují domu teplou vodu. Uvnitř domu pak najdeme mimo jiné kompostovací záchod a domácí kompostárnu.

Důvodem, proč se obrovský dům otáčí kolem své osy, je solární elektrárna o výkonu 6,6 kW umístěná na střeše domu. Protože neustále míří ke slunci, produkuje více energie než staticky umístěné solární panely.

domy - Heliotrop

Rolf Disch je v Německu známým architektem, který ve svých projektech často využívá solární energii. Jeho Heliotrope získal mnoho ocenění. Celý dům byl postaven tak, aby vyráběl více energie než spotřebovává.

Využívá mimo jiné tepelné výměnníky, malou kogenerační jednotku, vytápění podlahy, zachycování dešťové vody a další. Je zajímavé, že solární elektrárna na vrchu domu se otáčí zcela nezávisle na domu samotném. Důležitým stavebním materiálem bylo dřevo.

domy - Heliotrop

Disch vybudoval své sídlo jako prototyp. Další dva heliotropické projekty, které momentálně existují, je showroom společnosti Hangrohe v Offenburgu a dentální laboratoř v Bavorsku. Chystají se ale další, např. heliotropický hotel.

zdroj: ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Němec si postavil dům, který se otáčí za sluncem

 • 8. 11. 2010 (19.22)
  Trvalý odkaz

  Odhaduju, že na otáčení domu moc energie nespotřebuje

  Reagovat
 • 21. 6. 2010 (9.43)
  Trvalý odkaz

  Myslim, ze keby chcel naozaj setrit elektrinou, tak za slnkom sa nebude natacat cely dom, ale len solarne panely.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *