Moderní energeticky úsporný rodinný dům s dokonalým výhledem jak z vyhlídkové věže

Doslova dech beroucí dvoupatrová rezidence rozléhající se na okraji německé vesnice Falkenberg si pozornost získává hned na dálku. Kompaktní konstrukce čistých linií objekt dokonale odlišuje od sousedící zástavby. Budova je však průkopnická nejen z hlediska svého designu, hned ve fázi projektu totiž investor zdůraznil záměr co možná nejvíce minimalizovat závislost provozu na fosilních palivech.

Energeticky soběstačný rodinný dům z Německa, foto: Schuco
Energeticky soběstačný rodinný dům z Německa, foto: Schuco

Projekt tudíž vychází z kombinace využívání obnovitelných zdrojů energie a použití vysoce izolujících fasádních prvků. Důmyslná a odvážná koncepce dala vznik krásnému, originálnímu a do značné míry také energeticky soběstačnému .

Dílo je výsledkem mnichovské kanceláře Bessing + Brokmeier Architekten. Tamní architekti museli pro splnění formálních požadavků územního plánu vycházet z tvaru sedlové střechy, což lehce předurčilo výslednou podobu projektu. Zvolili však asymetrické řešení, které plně odráží vnitřní strukturu objektu.

Užší a strmější severně orientovaná část střechy tak dosahuje pouze hloubky vstupní zóny a sousedících místností pod ní. Přístupový blok rezidence skrze přilehlou zahradu chrání uzavřená fasáda.

Střechu rodinného domu pokrývají solární fotovoltaické panely, které vyrábějí elektrickou energii, foto: Schuco
Střechu rodinného domu pokrývají solární fotovoltaické panely, které vyrábějí elektrickou energii, foto: Schuco

Průnik světla zde zajišťuje v podstatě pouze průhledný skleněný pás, tyčící se od země až ke stropu, a prosklený vstupní systém. Po vkročení do interiéru však návštěvníky ohromí vzdušný a z jižní strany maximálně prosvětlený obytný prostor.

Přízemí rezidence bylo navrženo v duchu otevřeného prostoru, vzájemně se zde prolínají kuchyně, jídelna i obývací pokoj s krbem. Do horního patra se z obytné plochy dostanete po krásném otevřeném schodišti, které v interiéru vytváří neopomenutelný designový prvek. Zpřístupňuje pracovnu s velkou knihovnou, ložnici s nemalou postelí, další klidové místnosti i prostornou krytou terasu.

Ta za hezkých slunných dnů automaticky plní stínicí funkci v přízemní části. Obě celoplošně prosklená patra z jižní strany nabízejí dokonalý výhled do okolní přírody. Otevřenost totiž byla dalším významným kritériem majitelů rezidence.

Celoprosklená fasáda s pevnými i pohyblivými prvky
Pro splnění požadavků na energetickou efektivnost objektu, stejně jako komfortní užívání a design zvolili architekti systém Schüco ASS 70.HI, pákové posuvné dveře s maximální tepelnou izolací. Tento nový modulární profil totiž dosahuje vynikajících izolačních hodnot Ud < 1,3 W/m2K. [caption id="attachment_6552" align="aligncenter" width="580"]Energeticky soběstačný rodnný dům je postaven v moderním stylu, foto: Schuco Energeticky soběstačný rodnný dům je postaven v moderním stylu, foto: Schuco[/caption]

Inovativní posuvný systém u podobně luxusních projektů dokonale vyřeší požadavek snadného ovládání rozměrných prosklených vstupních částí. V návaznosti na využití systému ASS 70.HI u posuvných prvků byl díky variabilitě v konstrukčním provedení i vynikajícím užitným vlastnostem stejný profil instalován také v místech pevného zasklení, a to v přízemí i horním patře s polootevřenou terasou.

Ač konstrukce působí lehce a vzdušně, jedná se o vysoce odolný a bezpečný systém splňující Technická pravidla pro použití bezpečnostního zasklení. Na severní straně pak prosklené plochy objektu doplňuje i několik svislých a vodorovných otevíratelných prvků, u kterých byl použit rovněž vysoce tepelně izolační fasádní systém FW 50+.HI.

K designové dokonalosti tohoto systému přispívá možnost čistého napojení fasády a oken v jedné linii tak, že při pohledu zevnitř je vidět pouze sklo, nikoliv rám. Absence rámů výrazně podporuje koncept lehkosti a vzdušnosti.

Energetická soběstačnost a nezávislost na externích dodavatelích
Také investorovo přání v podobě minimální závislosti na místních dodavatelích elektrické energie bylo vyslyšeno. V kontrastu s řešením střechy v severní části domu je totiž její jižní polovina díky mírnějšímu sklonu uzpůsobena k maximálnímu využití.

Téměř celou polovinu jižně orientované střešní části tak pokrývají solární kolektory a fotovoltaické panely. Oba typy panelů od stejnojmenného dodavatele firmy Schüco ladí nejen vzhledem, ale i rozměry, čímž vytvářejí dokonalý dojem celistvosti.

V kombinaci s tepelným čerpadlem téže značky je dosaženo stavu, za kterého je objekt z pohledu spotřeby energie na vytápění a ohřev vody zcela soběstačný. K úspornému provozu bez teplotních ztrát významně přispívá i systém řízeného větrání s rekuperací tepla.

Interiér rodinného domu je vzdušný a prostorný, plný světla, foto: Schuco
Interiér rodinného domu je vzdušný a prostorný, plný světla, foto: Schuco

Celkově je tak propočet na primárně spotřebovanou energii v porovnání s nominální hodnotou stanovenou německými předpisy, regulujícími energetické úspory, méně než třetinový. Kalkulace po prvním zimním provozu rezidence ukázaly, že ze 70 % byl objekt energeticky soběstačný.

Dobrých šest měsíců v roce vykazuje rodinný dům pozitivní energetickou bilanci a je schopen odvádět elektřinu do sítě. Pouze v zimě, kdy se značná část vytvořené energie spotřebuje na pohon tepelného čerpadla, musí být přibližně 30 % energie dokupováno.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Moderní energeticky úsporný rodinný dům s dokonalým výhledem jak z vyhlídkové věže

  • 10. 10. 2012 (16.48)
    Trvalý odkaz

    Škoda, že výrobci fotovoltaických panelů moc nemyslí na to, že by panel mohl být už rovnou použit jako střešní krytina. Takhle člověk platí jakoby dvakrát.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *