Ekologická budova podle maorské tradice

Náboženská ideologie obvykle neslouží jako námět moderní architektury, ale právě na bázi primitivních představ domorodců o Matce Zemi a příslušném panteonu bohů, se podařilo spolčnosti Collinridge and Smith Architects vytvořit mimořádnou ekologickou stavbu. Víceúčelový komplex budov Te Mirumiru tak v souladu s přírodou nevšedním způsobem odráží „maorský“ odkaz příštím generacím Novozélanďanů.

Netradiční zdroj inspirace v podobě náboženských představ přírodních kultur evidentně neškodí. Zdroj: Architecturelover.com
Netradiční zdroj inspirace v podobě náboženských představ přírodních kultur evidentně neškodí. Zdroj: Architecturelover.com

Maorský mytologický design se v Te Mirumiru snoubí s moderním ekologickým stavitelstvím. Objekt, ve kterém nalezneme školku, výstavní sál, restauraci, obchůdky i malé historické muzeum vychází z kmenové ideologie Te Whare Whenua. Podstatné pro architekty tedy bylo zachovat přírodní vyznění celé stavby, a aby i návštěvníci pocítili sílu „cesty zpátky do nitra země“.

Objekt sám je částečně zahlouben do terénu a nápadný (respektive velmi nenápadný) je díky překrytí střechy zeminou. Vzniká tak dojem zelené vlny, uvnitř které je zasazen komplex několika budov. Exponovaná stěna je otevřena přirozenému světlu skleněnými výplněmi, část interiérových chodeb je pak osvětlena nenápadnými střešními světlíky.

Zakřivení ozeleněné a zazeměné střechy pak vytváří příhodné podmínky pro systém pasivního chlazení. Tím se šetří elektřina, jinak nezbytná na systém ventilace. Objekt je energeticky téměř soběstačný díky fotovoltaickým panelům v čelním přehrazení střechy, a nezbytnou samozřejmostí je i vodo-sběrný systém, který lapá dešťovou vodu do nádrží pro užitkový provoz. Tady se navíc voda, protékající masou sypké zeminy, přirozeně filtruje.

Podivný „fazolovitý“ půlkruhový tvar celého komplexu odráží další část staré maorské ideologie. Podle ní veškerý život vznikl v Papatuanuku, děloze Matky Země. Součástí objektu je i venkovní zahrada s místními druhy rosltin, doplněná o exponáty ostrovních totemových kultur.

Inhabitat.com

Jeden myslel na “Ekologická budova podle maorské tradice

  • 11. 10. 2012 (10.51)
    Trvalý odkaz

    takže prostě udělali ekobarák a přidali k němu pár maorských udělátek, aby to bylo IN.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *