Čajový dům jako ostrov klidu uprostřed Prahy

Klid a patřičné zázemí pro meditaci, kde se potkává prostá duše čaje s myslí pokojného člověka. V jedné soukromé pražské zahradě nedaleko rušného centra už ví jak na to. Skupina mladých architektů z tvůrčí skupiny A1, vedená Vojtou Bilišičem, zde vybudovala malý čajový dům podle japonského vzoru.

Na úpatí kopce, který rozděluje Hloubětín od Aloisova najdete malou zahradu. Zahrada je nenápadná, trochu divoká, ale přesto půvabná, každým rokem zde na jaře vykvete třešeň a několik ovocných stromů, v létě Vám pohled na mraky rámují stébla trávy.  foto & text: A1 architects
Na úpatí kopce, který rozděluje Hloubětín od Aloisova najdete malou zahradu. Zahrada je nenápadná, trochu divoká, ale přesto půvabná, každým rokem zde na jaře vykvete třešeň a několik ovocných stromů, v létě Vám pohled na mraky rámují stébla trávy. foto & text: A1 architects

Inspirace kulturou čaje a japonskými čajovými obřady, a zřejmě i záliba v kvalitních čajích, vedla mladé umělce z A1 k pozoruhodnému výsledku. Čajový dům jakoby vypadnul z kulis filmů Akiro Kurosawy. Citlivě začleněn do prostoru zahrady mezi jabloň a třešně přímo láká k šálku lahodného čaje.

Při návrhu a samotné výstavbě, která trvala pětatřicet dní, se přísně drželi původních přírodních materiálů. S kamennými základy a konstrukcí z tesaného dubu, obložení z modřínových lišt.

Čajový dům jako typologický druh navazuje na japonskou tradici minimalizace prostoru a je určen pro setkání s hosty nad šálkem čaje. foto & text: A1 architects
Čajový dům jako typologický druh navazuje na japonskou tradici minimalizace prostoru a je určen pro setkání s hosty nad šálkem čaje. foto & text: A1 architects

Podlahové rohože utkané ze sušeného rákosu, jedna stěna s omítkou z hlíny, papírové závěsy, to vše dotváří originální atmosféru, ostrov klidu v ruchu velkoměsta.

Skupina A1 má už s čajovými domy zkušenosti, v současné době dotvářejí třetí, pojmenovaný „Klobouk“, v jinak neklidné Ostravě. Podstatnou roli při interpretaci tradičních japonských staveb hraje podle architektů materiál, který přirozeně stárne. Například střecha je z modřínových šindelů, které časem zešednou.

Jak připouští i sám architekt Vojta Bilišič, jeho největší inspirací byla osobní návštěva v čajovém domě Taka-sugi-an japonského architekta Terunobu Fujimoriho v prefektuře Nagano.

inhabitat.com, A1 architects

Jeden myslel na “Čajový dům jako ostrov klidu uprostřed Prahy

  • 19. 11. 2023 (2.43)
    Trvalý odkaz

    Návštěva čajového domu v Praze, by pro mě byla určitě nádherným zážitkem, jelikož jsem vášnivý milovník čaje. Osobně mám ráda bylinkové čaje, ale nedávno jsem vyzkoušela Krupa Kratom. Je to skvělá bylina, která mi pomáhá s únavou a nabíjí mě energií. S ní zvládám mnohem více práce a nejsem vůbec unavená.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *