V Brightonu staví dům kompletně z odpadků

Stavebního materiálu je všude dostatek, stačí jen opustit zažitou představu o nových pálených cihlách, naleštěné střešní krytině a „zánovním“ cementu. Studenti z univerzity v Brightonu, vedení místním architektem Duncanem Baker-Brownem, se to rozhodli demonstrovat výstavbou ukázkového sídla v centru města. Dům bude kompletně zbudován z recyklovaných materiálů.

Odpadky jsou velmi levný a dostupný pracovní materiál, tak proč je nevyužít. Zdroj: Architecturelab.net
Odpadky a odpady jsou velmi levný a dostupný pracovní materiál, tak proč je nevyužít. Zdroj: Architecturelab.net

Ani sousloví „recyklované materiály“ nevystihuje přesně, z čeho by se „Dům, který postavil Kevin“ (tak se totiž bude ono pozoruhodné stavební dílko jmenovat) měl skládat. Při jeho konstrukci budou využity lokální stavební odpady, ať už vyřazené dřevěné palety, staré dopravní značení nebo odepsané lavičky z městského parku a také nemalá část odpadů organického původu.

Soudržnost těchto různorodých materiálů zajistí základní stavební „kameny“. Těmi mají být dřevěné trojvrstvé rámy, jakési kazety naplněné drceným zbytkovým materiálem. Ty budou zasazeny do kovového rámu konstrukce. Má se jednat o první prefabrikovaný dům vystavený na britských ostrovech, který bude současně kompletně zbudován z odpadních materiálů.

Studenti z Brightonu umístnili svou „konstrukční“ linku podél rušné ulice Grand Parade, při okraji kampusu v centru města, a tak se lidé procházející kolem mohou průběžně zapojovat, anebo jen podívat, jak se takový dům staví. Dům, který postavil Kevin, asi nebude aspirovat na certifikaci LEED, ale přesto se jedná o pozoruhodný stavební záměr.

Využít ze sta procent potenciálu lokálních odpadů, osadit střechu fotovoltaickými panely kvůli energetické soběstačnosti, a doplnit to nápaditým systémem ventilace, to už je pořádný dávka zelených nápadů pod jednou střechou.

Veřejnosti otevřen bude Kevinův dům v květnu roku 2013, a nadšení stavitelé si slibují, že o jejich technologický postup projeví zájem i velké stavební společnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *