V Německu spuštěna hybridní vodíková elektrárna

Německo se odhodlalo k vypnutí jaderných elektráren k roku 2022. Už dnes se proto musí připravit na budoucnost bez jaderné energie. A pilně na tom také pracuje. Dne 25. října byla spuštěna první hybridní vodíkovo-větrná elektrárna.

Enertrag - větrná turbína elektrárna vyrábějící vodík. foto: Enertrag
Enertrag - větrná turbína elektrárna vyrábějící vodík. foto: Enertrag

Základní kámen hybridní vodíkovo-větrné elektrárny společnosti ENERTRAG pomáhala v roce 2009 položit i kancléřka Angela Merkelová. I to je jasným důkazem, že jde obnovitelným zdrojům energie naproti jak jen může.

Vodík má navíc v Německu hrát do roku 2020 výraznou roli. Hybridní větrná turbína poblíž braniborského města Prenzlau v regionu Uckermark. je výjimečná v tom, že řeší do současné doby těžko řešitělný problém obnovitelných zdrojů – totiž výkyvy ve výrobě.

V okamžiku, kdy je vítr příliš silný a výroba elektřiny ve větrné turbíně přesahuje to, co je schopna zvládnout rozvodná síť, využije se elektřina k výrobě vodíku elektrolýzou. Vodík je pak využit dvěma způsoby: jednak je transportován k vodíkové čerpací stanici Total v Hamburku a později i na nově otevřeném letišti Berlín-Brandenburg.

Vodík má v budoucnu být jednou z hlavních alternativ v Německu, vedle elektřiny jako takové a CNG (zemního plynu). Po rozšíření vodíkové infrastruktury dlouhodobě volá např. německá automobilka Daimler, která je ve výzkumu aut na vodík zdaleka nejdále ze všech světových automobilek (viz. např. Mercedes-Benz třídy B F-cell a další modely F-Cell).

Druhý způsob využití vyrobeného vodíku spočívá v jeho smíchání s bioplynem a následném využití v kogeneračních jednotkách k výrobě tepla a elektřiny pro domácnosti v době, kdy tolik nefouká. Zdánlivě komplikovaný, ale především plně funkční systém konečně řeší problém obnovitelných zdrojů energie a ukazuje tak směr, kterým se nejspíš tento obor bude ubírat i v budoucnu.

Kromě už zmíněných firem Enertrag a Total se na projektu podílí také německá železniční společnost Deutsche Bahn a energetická společnost Vattenfall.

Ekolist, Enertrag

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „V Německu spuštěna hybridní vodíková elektrárna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *