V Německu spuštěna hybridní vodíková elektrárna
Německo se odhodlalo k vypnutí jaderných elektráren k roku 2022. Už dnes se proto musí připravit na budoucnost bez jaderné energie. A pilně na tom také pracuje. Dne 25. října byla spuštěna první hybridní vodíkovo-větrná elektrárna.
Základní kámen hybridní vodíkovo-větrné elektrárny společnosti ENERTRAG pomáhala v roce 2009 položit i kancléřka Angela Merkelová. I to je jasným důkazem, že Německo jde obnovitelným zdrojům energie naproti jak jen může.
Vodík má navíc v Německu hrát do roku 2020 výraznou roli. Hybridní větrná turbína poblíž braniborského města Prenzlau v regionu Uckermark. je výjimečná v tom, že řeší do současné doby těžko řešitělný problém obnovitelných zdrojů – totiž výkyvy ve výrobě.
Obnovitelné zdroje vyrobily v Německu poprvé přes 20 % elektrické energie
Německo postavilo 78MW solární elektrárnu za tři měsíce
Cesta kolem světa v autech na vodík Mercedes úspěšně skončila
V okamžiku, kdy je vítr příliš silný a výroba elektřiny ve větrné turbíně přesahuje to, co je schopna zvládnout rozvodná síť, využije se elektřina k výrobě vodíku elektrolýzou. Vodík je pak využit dvěma způsoby: jednak je transportován k vodíkové čerpací stanici Total v Hamburku a později i na nově otevřeném letišti Berlín-Brandenburg.
Vodík má v budoucnu být jednou z hlavních alternativ v Německu, vedle elektřiny jako takové a CNG (zemního plynu). Po rozšíření vodíkové infrastruktury dlouhodobě volá např. německá automobilka Daimler, která je ve výzkumu aut na vodík zdaleka nejdále ze všech světových automobilek (viz. např. Mercedes-Benz třídy B F-cell a další modely F-Cell).
Daimler začne prodávat auta na vodík v roce 2014
Daimler a Linde postaví v Německu další vodíkové čerpací stanice
Druhý způsob využití vyrobeného vodíku spočívá v jeho smíchání s bioplynem a následném využití v kogeneračních jednotkách k výrobě tepla a elektřiny pro domácnosti v době, kdy tolik nefouká. Zdánlivě komplikovaný, ale především plně funkční systém konečně řeší problém obnovitelných zdrojů energie a ukazuje tak směr, kterým se nejspíš tento obor bude ubírat i v budoucnu.
Kromě už zmíněných firem Enertrag a Total se na projektu podílí také německá železniční společnost Deutsche Bahn a energetická společnost Vattenfall.
zytwc
http://www.transparencia.go.gov.br/externo.php?pagina=Youtube-Downloader.org
vsechny detaily najdete zde:
http://www.enertrag.com/projektentwicklung/hybridkraftwerk.html