Dlažba, která vyrábí elektrickou energii

Dokážete si představit energii obsaženou v každém lidském kroku? A co v tisících nebo deseti tisících krocích? Lidé z firmy Pavegen Systems si takovou energii nejen, že dokáží představit, ale rozhodli se ji smysluplně využít. Společnost Pavegen za tímto účelem vyvinula speciální dlažební kostky, které dokáží přeměnit kinetickou energii lidského kroku na elektrickou. Není v tom žádné kouzlo, jedná se o dobře známy princip výroby elektrické energie, jen doveden do komerčně použitelného produktu.

Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems
Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems

Jak bylo řečeno v úvodu, přeměna kinetické energie na elektrickou není nový princip. Podstatou je využití piezoelektrických materiálů, které při svém stlačení dokáží generovat elektrické napětí. O technologiích založených na piezoelektrickém jevu jsme si v našem magazínu povídali již několikrát.

Dlaždice od Pavegen Systems pracují na stejném principu. Jsou schopny sbírat kinetickou energii a přeměnit ji na elektrickou. Elektřinu pak lze skladovat v bateriích nebo ji použít pro pouliční osvětlení, informační displeje nebo světelné reklamy.

V případě kombinace více zdrojů obnovitelné energie, nemusíme pouliční aplikace vůbec připojovat k elektrické síti. Příkladem může být moderní pouliční LED osvětlení, které lze napájet kombinací solární, větrné nebo „krokové“ energie. Představivosti se meze nekladou.

Kolik elektřiny dokáže dlaždice vyrobit? Každá deska dokáže při „rušném“ provozu vyrobit 2,1 Wh elektrické energie za hodinu. Což se může jevit málo, ale při počtu stovek či dokonce tisíců kusů jde už o slušný zdroj elektřiny.

Výrobce prohlašuje, že dlaždice mají velmi nízkou uhlíkovou stopu a jsou vyrobeny téměř z 100% recyklovatelných materiálů – většinou použité gumy. Dlaždice jsou samozřejmě odolné proti dešti a rozmarům počasí.

Problémem však může být pro chodce menší nepohodlnost chůze. Dlaždice se při každém došlápnutí prohne zhruba o 5 milimetrů, chodec bude muset tedy vydat více energie pro odraz a pro chůzi. Co udělá tisíce podobných dlaždic s kondičkou člověka, je otázka.

7 komentářů: „Dlažba, která vyrábí elektrickou energii

  • 26. 4. 2024 (7.53)
    Trvalý odkaz

    Zajímavý koncept. Nedávno jsem viděl i tašky na střechu, které vyrábějí přes FVE elektřinu. Jako tohle je podle mě cesta budoucnosti. Jen se teda bojím toho, jak bude probíhat údržba. Třeba by si s tím ale poradila firma na strojové čištění dlažby Uherské Hradiště https://www.btfacility.cz/strojove-myti-podlah/ a přišla by na způsob, jak tu dlažbu čistit bez toho, aby došlo k narušení elektrických obvodů.

    Reagovat
  • 30. 10. 2011 (8.59)
    Trvalý odkaz

    Rozhodně to ztíží chůzi. Na chodníku bych to vcelku nerad viděl, ale do užších průchodů s vyšší kapacitou osob by to bylo ideální. Respektive přesněji, do vchodů obchodních center, vestibulů hromadné dopravy, restaurací a obchodů, office megabudov.. apod.. tam se tak jako tak vyžaduje přizpůsobení chůze a vyšší pozornost. než na x stametrové ulici, kde chci jít nerušeně s taškou za telefonování a nepotřebuji rozptýlení v nižší stabilitě pod nohama.
    Jinak, pět milimetrů mi přijde dost.. to neudělá ani podmáčený trávník, kde vynechám-li tření, to vyjde principiálně nastejno.
    Ještě jedna možnost mě napadla.. fronty.. ideální

    Reagovat
  • 27. 10. 2011 (4.44)
    Trvalý odkaz

    Ale třeba na běžecké dráze by to mohlo být dobré. Podobně měkký a pružný povrch se tam normálně používá.

    Reagovat
  • 25. 10. 2011 (19.25)
    Trvalý odkaz

    Myslím si, že se pletete. Pohodlnější to možná bude ( i když co se týče případné stability při chůzi…), ale energeticky výhodnější určitě ne. Jedná se vlastně o deformaci dlaždice. Každá deformace spotřebuje energii tělesa, které má deformaci na svědomí. V našem případě se spotřebovává kinetická energie člověka.
    Sílu, kterou dostaneme od „odpružení“ zpět je vždy menší než, kterou spotřebujeme na stlačení „pružiny“.
    Nejsem fyzik, takže podrobněji to nedokážu vysvětlit.
    Snad pomůže tohle:
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Deformace

    Reagovat
  • 25. 10. 2011 (9.31)
    Trvalý odkaz

    Nedomnívám se, že by prohýbání dlaždic o 5mm by měl být problém. Pokud to bude po celé ploše přibližně stejné a nebudou problémem ani spáry, tak to naopak bude šetřit klouby. V lese a po trávě se chodí mnohem pohodlněji právě proto, že tlumí nárazy. Tedy jinými slovy odebírá kinetickou energii těla a proměňuje jí nejspíše asi v teplo. Z tohoto pohledu to bude mnohem zdravější, Dlaždice budou nejspíše pružit, takže budou suplovat měkkou podrážku i u tvrdých bot. Co se týče nadměrných kalorií, i tam se domnívám, že to bude výhodnější, právě z důvodu odpružení. Na ztlumení tvrdého došlapu je totiž potřeba vyvinout dosti značné úsilí. Než něco napíšete, zkuste to prosím prokonzultovat s nějakým odborníkem.

    Reagovat
  • 25. 10. 2011 (8.11)
    Trvalý odkaz

    Zajímalo by mě, jaká by byla cena kdyby si to člověk chtěl pořídit, případně, jestli by to šlo používat na silnicích. Nemá někdo více informací, případně nějaký popis jak na konstrukci.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *