Piezoelektrická větrná elektrárna

. Pro někoho zajímavý estetický prvek v krajině, pro jiné nevzhledné železné „monstrum“. Zvlášť pro druhou skupinu lidí může být dnešní téma zajímavé. Představujeme originální koncept větrné elektrárny, s kterou přišli výzkumníci z Cornell University. Ti vyvíjejí způsob, jak si podmanit bez použití obřích lopatek větrných elektráren. Zkoumané řešení se podobá jakési zvonkohře, jakou známe od našich dveří a verand.  

piezoelektrická větrná elektrárna

Elektrárna využívá , díky kterému určité krystalické struktury produkují elektrickou energii – pokud jsou vystaveny tlaku.

S pomocí piezoelektrického materiálu můžeme generovat elektrický proud z různých povrchů, které vibrují. Jako například cesty, taneční parkety, průmyslové haly nebo z ploch, které jsou vystaveny síle větru.

Vyvíjená piezoelektrická větrná elektrárna by mohla být zajímavou alternativou ke klasickým větrným elektrárnám, zvlášť pro ty, kteří přemýšlí o stavbě své vlastní domácí elektrárny. Ne každému totiž může být po chuti představa vysoké větrné elektrárny stojící na zahradě.

Výše zmiňované řešení navíc umožňuje větší „estetickou flexibilitu“, což přináší zajímavou výzvu pro , kteří by piezoelektrické elektrárny mohli zakomponovat do konstrukce domů nebo do městské zástavby.

Pokud pohledneme na obrázek v úvodu, při trošce fantazie si můžeme představit, jak by taková zástavba do obytného domku mohla vypadat.

Vědci by rádi zpřístupnili výsledky svého výzkumu co největšímu počtu lidí. Jejích cílem je proto vyvinout větrnou elektrárnu, která by byla levná, kompaktní a vyráběla by elektrickou energii i pod slabým náporem větru.

Clean Technica

7 komentářů: „Piezoelektrická větrná elektrárna

  • 30. 11. 2011 (4.10)
    Trvalý odkaz

    Před pár dny jsem se setkala poprvé s termínem piezoelektrika a s jejích využitím,u starých Egyptanů.Ti stavěli své chrámy jen za účelem vibrací a jejich využiti či použití
    Těší mě,že můj zájem v hledání nových informací mě přivedl k Vám,kde s usměvem na rtech si říkám sama pro sebe,jak je dobře,že jsou ještě lidé,kteří převzali alespon čast toho,co pro nás zanechali naši předkové a nezustane to pohřbeno.
    At se Vám práce daří a elektrárny vibruji do našich duší

    Reagovat
  • 30. 1. 2011 (16.20)
    Trvalý odkaz

    naco_meno,

    suhlasim. V tomto pripade by bolo asi lepsie pouzit cievky s pohyblivym jadrom (podobne, ako sa pouziva v bezbateriovych baterkach na svietenie).

    Reagovat
  • 28. 1. 2011 (12.35)
    Trvalý odkaz

    prihliadnuc na to ako velmi musim stlacit piezoelektricky zapalovac aby mi hodil iskru,
    to asi nebude o moc ucinejsie, ale zato zakomponovanejsie napriklad na panelaky vystavene vetru …miesto zateplenia.

    na druhes trane existuju takmer nenajditelne na nete, prievanove elektrarne, ktore vyuzivaju rozdiel teplot medzi kominom na velkou plochou na spodu, tie i ked velmi lahko zakomponovatelne, sa v panelakoch tiez nenachadzaju.

    takze dalsia zaujimava ale slepa alt.

    Nic nebrani tomu aby boli na strechach panelakov axialne veterne elektrarne, su to len krabice ktore v sebe maju cosi ako tociacu reklamu.

    problem je v ukladani/baterie/ a momentovom vyuziti.
    to co potrebujeme je stala nemenna pravidelna dodavka elektrickeho prudu, nieco take su schopne dodavat len vodne, tepelne/atom,uhlie,zemny plyn/ a mozno i geonieco prirodne elektrarne.

    Reagovat
  • 27. 1. 2011 (19.12)
    Trvalý odkaz

    Ještě podotknu, že badatelská skupina zmiňovaná v článku dostala od university grant 100 000 dolarů. Takže to vypadá nadějně.

    Reagovat
  • 27. 1. 2011 (17.25)
    Trvalý odkaz

    Tiez ma tato tematika zaujima. Idea spocivala v umiestneni tychto piezoclenov medzi konare stromov, ktore by este zlepsili vyuzitie vetra. Skoncilo to dokonca pri prihlasovani patentu.

    Reagovat
  • 27. 1. 2011 (14.08)
    Trvalý odkaz

    Pan Grohmann, za tento clanocek Vam dakujem, hladam vsetky informacie o piezoelektrike a toto by mi mohlo velmi pomoct.

    peace … miro novak

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *